avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate akmerkez

Activitate akmerkez

Am uitat sa va spun ca toti cei care am fost citati astazi eram in acelasi dosar .Am inteles ca acest lucru nu se poate face decat daca toti am locui in acelasi imobil ori noi,paratii,nici macar nu locuim in acelasi bloc.Saptamana viitoare voi merge intai la pres asociatiei sa vad daca putem ajunge la o intelegere privind plata restantelor.Va multumesc inca o data!
Este o ordonanta presedintiala.Scrie clar pe citatie.Am verificat azi si s-au mai facut chestii de genul acesta cu ord pres tot pt restante si toti judecatorii respectivelor cazuri au respins dosarele.Culmea,judecatorul nostru nu a facut acest lucru.Am fost multi parati,unii s-au prezentat,altii nu si din cei care s-au prezentat,majoritatea am cerut amanare.Acum,eu stau si ma gandesc asa..ca omul prost...de bine,de rau,eu achit o suma bunicica din restanta,saptamana viitoare,dar erau si multi batrani,pensionari,un barbat cu handicap...ce vor face acesti oameni?De unde vor achita?Pt ca,nu cred ca cineva aduna restante la intretinere pt ca nu vrea sa plateasca.Toti au probleme !Traim in lumea in care traim...eu,de ex,nu pot nici sa fur,nici sa dau in cap nimanui ca sa pot sa traiesc..traiesc din ceea ce am si ca mine sint f multi.In fine,vom vedea ce se va intampla.Va multumesc tuturor pt sfaturile pe care mi le-ati dat,m-au ajutat f mult si sa va dea Dumnezeu sanatate !
Multumesc mult,eugen82!Asta nu inteleg de ce nu m-a chemat in judecata normal?Si,sincer,ma cam speriase chestia asta cu op.Ma intreb,totusi,ce ar putea sa urmareasca asoc de propr cu asta,adica de ce nu o chemare in judecata normala si de ce au facut chestia asta cu op?
Multumesc mult pt raspunsuri!
ma refeream la intrebarea daca asociatia nu accepta o intelegere ce mi se poate intampla?Instanta poate aproba plata datoriei esalonat la cererea mea sau poate face asta doar daca asociatia e de acord?
Nu am cerut chitanta detaliata ci lista cu fiecare luna restanta ca sa stiu cat si ce am de plata pt fiecare luna.Mi se pare normal sa-mi fi scris pe chitanta "Achitat suma de.. reprezentand intretinere pe luna x si y din 2011" de ex.
E adevarat ca trebuia sa-mi tin eu evidenta acestor detalii daca m-as fi gandit la asta la timp dar stiti cum e :"Da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma.." :)
Referitor la ceea ce am intrebat,imi puteti da un raspuns,un sfat?Multumesc!
Asociatia de proprietari a mai trimis notificari dar am mai platit din restante.Nu in fiecare luna dar la 2-3 luni am achitat intre 300-500 ron.
Nu,nu mi s-a emis si un exemplar al actiunii reclamantei.Mai mult,citatia a fost emisa pe data de 7 martie,azi am primit-o si maine este procesul.
Mentionez ca,de cate ori am platit din restante,admin mi-a dat chitanta pe care scrie doar suma achitata din restanta.Am cerut sa mi se dea detaliat pe fiecare luna restanta cat este intretinerea,cat penalizari,cat reparatii etc.Mi s-a raspuns ca :"Ca nu stau eu acum sa-ti dau detalii".
Intrebarea mea este ce se poate intampla in cel mai rau caz?O parte din restanta o pot achita luni.Restanta este de 5000 ron si luni pot achita 1000-1500 ron.Daca asociatia nu accepta nici o intelegere,ce mi se poate intampla?
Buna ziua!Am restanta la intretinere si am primit o citatie in care asociatia de propr.este reclamant pentru Fond-ordonanta presedintiala.Ce inseamna asta?Ce pot face?Pot depune cerere pt angajare avocat sau cum se procedeaza intr-o astfel de situatie?Multumesc!
Răspuns la discuția Cota parte indiviza
Am uitat sa va spun ca,atunci cand ne-am mutat aici,ne ploua in casa.Eu stau la ultimul etaj dar apa ajungea pana la etajul 1 pt ca acoperisul era varza.Sotul meu s-a dus din usa in usa la vecinii de pe coloana mea si i-a intrebat daca sint de acord sa strangem bani pt carton de reparatie urmand sa se ocupe el.Vecinii au dat suma respectiva (o suma f mica),a cumparat cartonul,smoala a cumparat-o din banii nostri si reparatia a facut-o el cu socrul meu.Pt aceasta nu am cerut nimanui nimic.Nesimtirea a fost mare pt ca ,desi stiau ca sotul si socrul meu sint pe acoperis (in luna august) si fac aceasta reparatie pt 5 familii nu pt una,nimeni nu s-a gandit sa le dea o cafea,o bere sau macar un pahar un apa.Ma gandesc ca,daca o reparatie ca acoperisul care,dupa parerea mea,e cea mai grea,se poate face cu bani putini si o zugraveala si niste intrerupatoare schimbate se pot face cu bani f putini si cu mana de lucru a locatarilor ca nu e mare scofala.Atunci,de ce sa platesc eu niste reparatii care nici nu erau necesare si care se puteau face chiar de catre cei 3 care au vrut aceste reparatii pt ca sint oameni in toata puterea ?Nu mai zic,ca si eu si sotul meu am fi contribuit cu munca fizica la toate acestea desi nu sintem de meserie dar ne pricepem la f multe lucruri si nu am fi mai dat banii unora sau altora.
Răspuns la discuția Cota parte indiviza
Buna ziua!Am si eu o problema de genul acesta : ne-am trezit intr-o zi cu niste zugravi pe scara.Nimeni nu ne anuntase nimic si nici nu ne intrebase nimic.Am aflat ulterior ca 2-3 vecini hotarasera sa zugraveasca scara.Nu s-a facut nici o sedinta si nici nu s-a mers din usa in usa cu un tabel pt semnaturi.Apoi,ne-am trezit cu un individ care schimba intrerupatoarele pe scara.Apoi ne-am trezit ca se pune gresie la scara.Cand s-a afisat lista de intretinere,am vazut ca ne-au pus o data 150 ron de plata pt reparatii si urmatoarea luna inca 100 ron.Eu am spus ca nu sint de acord sa platesc aceste lucrari pt ca pe mine nu m-a intrebat nimeni si pt ca acestea nu sint necesare.Scara chiar era curata iar intrerupatoarele si le puteau schimba si locatarii.De ex,la etajul meu,s-a stricat intrupatorul si sotul meu si cu inca un vecin de la etaj cu noi au cumparat unul nou si l-au si montat,deci,cel putin la etaj la mine au schimbat un intrerupator nou cu altul nou.Mentionez ca echipa de zugravi a fost adusa de unul dintre vecinii care au vrut zugraveala (fiind cunostinte) si cel care a schimbat intrerupatoarele a fost adus de alt vecin tot dintre cei care au vrut reparatii.Totul s-a facut pe baza unui proces verbal intre zugravi si administratie.Eu nu vreau sa platesc aceste "reparatii" care,repet,nu erau necesare.Intrebarea mea este :daca toate acestea s-au facut doar pt ca asa au vrut 2-3 locatari fara sa-i intrebe si pe ceilalti,ma poate obliga cineva sa platesc mai ales,tinand cont,ca nu au facturi la aceste lucrari?Reparatii necesare ar fi fost reconsolidarea blocului pt ca are bulina rosie sau macar izolatia exterioara pt ca toata tencuiala a cazut in asa fel incat se vede caramida.Ceilalti locatari nu spun nimic pt ca,desi nu au fost nci intrebati nici anuntati de aceste lucrari,sint oameni in varsta si nu vor sa se certe cu nimeni.Multumesc!