avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate silvana_zamfir

Activitate silvana_zamfir

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Va rog spuneti-mi ce daune pot solicita ( inclusiv materiale) si daca pot deschide proces penal impotriva firmei, avand in vedere ca sunt in posesia actului aditional- in copie- pe baza caruia s-a facut modificarea in cartea de munca si care, in mod cert nu a fost semnat de mine.

Avand in vedere ca modificare s-a facut pe baza unui act aditional antedatat cu luna oct 2008 desi el mi-a fost trimis pentru a-l semna in sept 2010 - am mail-urile care dovedesc acest lucru- si pe care, inca o data subliniez nu l-am semnat, pana la ce data pot actiona firma in judecata ?

Va multumesc foarte mult !
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Va rog spuneti-mi ce sanse am intr-un proces cu compania daca vin cu urmatoarele clarificari:
1. Compania a tergirversat timpt de 3 luni aprobarea unor documente care-mi erau foarte necesare in procesul muncii, dar m-a anuntat in 3 luni si o saptamna ca va desfiinta postul.
2. Modificarile din cartea de munca se refera la incadrarea in COR, mi-au trimis sa semnez un act aditional in 2010 ( pe care nu l-am semnat ), dar in cartea de munca au facut retroactiv modificari ale pozitiei in COR ( cu o treapta mai jos ) pentru toata perioada din 2007 in 2010.

V-as fi foarte recunoscator pentru un raspuns in ce masura aceste detalii imi dau sanse mai mari, sau nu, intr-un proces cu compania. Intentionez sa fac acest pas numai daca exista sanse mari de reusita.

Multumesc anticipat.
Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu raspunsurile dvs. competente in umatoarele probleme.

1. firma la care lucrez mi-a disponibilizat postul, ce sanse am in fata legii daca contest decizia si pot demisiona pe perioada de preaviz aferenta disponibilizarii ?
2 aceeasi firma mi-a fact ut modificari in cartea de munca in 2011 pentru perioada 2007- 2011 fara ca eu sa semnez nici un act aditional - este legal acsa ceva ?

Va multumesc !
Multumesc f mult de raspuns !
Situatia mea familiala este deosebita de aceea va rog lamuriti punctul e
e) Salariatul concediat nu trebuie sa faca parte dintre cei protejati de Codul muncii impotriva concedierii

Buna ziua,
Ma adresez acestui forum in speranta ca voi gasi raspunsul la situatia in care ma aflu.
Ieri am fost anuntata ca, din motive de business postul meu se va desfiinta. Scurt si fara mila.
Cum s-a ajuns in aceasta situatie?:
1. lucrez la aceasta companie de 22 ani, traseul carierei mele a fost tot timpul ascendent in momentul de fata avand atributii nationale.
2. In aprile 2011 am fost "avansata"pe acesta pozitie cu atribuitia de-a infiinta de la zero, cu tot ce presupune acest lucru (proceduri, fluxuri, contracte) un nou departament care sa aibe la baza colaborare cu terti.
3. 'Avansarea"a fost fara drept de apel din partea mea (nu vrei tu gasesc pe altcineva- citat din sef ) si a presupus sa renunt la vechea pozitie in care conduceam o echipa de 80 oameni si sa dezvolt singura fara echipa, cele de la punctul 2.
4. Traseul a fost extrem de anevois si cu multa munca de elaborare documentatie, proceduri, contacte cu terti deplasari in tara...etc
5. Pentru ca specificul job-ului era nou, a trebuie sa fac slalom printre decidentii din compania mea si sa contactez terte firme dornice de o astfel de colaborare
6. La prezentarea oportunitatilor unei astfel de activitatii din cei 14 teri abordati numai doi au considerat ca este intr-adevar o afacere ptr. ei, in momentul de fata insa ambii au ajuns la concluzia ca acesta colaborare necesita din partea lor un efort foarte mare si un beneficiu relativ.
7. Acesta activitatea a debutat practic de 3 luni (primele luni au fost dedicate definirii documentatiilor necesare), rezultatele nu sunt deloc nici pe masura efortului meu si nici pe placul companiei, sensibila exclusiv la cifre si atat
8. Pasul 8 a fost facut ieri de catre seful meu direct care mi-a declarat ca va desfiinta postul si ca asteapta demisia mea (considerand ca este foarte generos, mi-a declarat ca este gata sa ma lase cateva luni pentru a-mi gasi un noul loc de munca)
9. Am cerut ragaz cateva zile pentru raspuns
10 ..............aici urmeaza raspunsul meu pentru care am mare nevoie de o consiliere : stiu ca dragoste cu de-a sila nu se poate, recunosc ca firma are dreptate d.p. business....dar eu ce drepturi am in acesta situatie si cum este cel mai corect sa procedez???

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat,
Silvana