avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate pethrem

Activitate pethrem

Mi-am dat acordul ca un un prieten sa isi poata faca Cartea de Identitate pe adresa mea. El nu a locuit niciodata cu mine. Am primit o notificare de executare pe numele lui dar pe adresa mea. Ce pot face ca executorul sa nu imi ridice bunurile?
Sora mea de 13 ani doreste sa locuiasca in Spania cu mama ei. Locuim impreuna cu tatal nostru de la divortul parintilor. Relatia intre tata si noi nu a fost niciodata prea buna, avand in vedere ca nu il vedem prea des pe acasa din cauza serviciului sau si altor activitati de natura personala la care nu poate sa renunte.
Care sunt contitiile pentru a fi posibila schimbarea tutelei, si ce dificultati se pot intalni pe parcursul procesului?
Anul trecut au venit cativa politisti in liceul nostru si s-au apucat sa ne perchezitioneze. Vroiau sa verifice daca avem arme albe sau nu. Au verificat doar elevii de sex masculin.

Vreau sa stiu daca au voie sa perchezitioneze astfel, cand vor si pe cine vor ei.
As dori sa stiu care sunt obligatiile legale pe care le am fata de parinti avand in vedere ca am implinit 18 ani.

Multumesc