avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Sanjuro

Activitate Sanjuro

Buna seara
Va cer un sfat in urmatoarea situatie
Lucrez intr-o farmacie ca asistent farmacist;de circa jumatate de an
Am inceput sa am probleme cu diriginta farmaciei :.ca nu scriu frumos inventarul,b.s. ca am spart niste fiole;cert este .ca nu mai vrea sa lucrez in aceasta farmacie (cred ca vrea sa aduca o cunostinta)
Air eu nu mai rezist stresului la care sunt supus.
De aceea va intreb cum este mai bine:sa solicit o plecare cu acordul partilor sau prin demisie. M-a informat verbal .ca de la 1februarie ma
"trimite"in somaj
Eu am nevoie de la farmacie de o adeverinta pentru a obtine dreptul
De practica pentru a ma angaja in alta farmacie.
Nu stiu daca o sa mi-o des
Cu stima
Pastorel
Am primit la bloc o notificare ca suntem obligati
sa ni se instaleze detecoare de gaz in apartament!
Eu am geamuri termopan cu o grisime mai mica de 3mm
Stiam ca cei care au acest tip de termopan nu sunt obligati
sa isi puna aceste detectoare!
Este chiar obligatoriu?
Firma invoca un ordin din 2015(art. 8)
Eu stiam ca in 2007 cf unei legi(nu imi amintesc acum numarul
nu sunt obligata)
Ce se intampla daca refuz?
Costul este ff mare pt un pensionar.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Legalitate si deontologie
Multumesc.
Am luat legatura cu avocatul nostru.
Suntem mai multi colegi(peste 100 de petenti)in
litigiu cu fosta noastra companie-pentru recunoasterea grupei
a 2 a de munca.
Intrebarea este:
Este legal,deontologic ca jurista partii reclamante sa ne
abordeze pe noi reclamantii cu intrebari de genul:
--ce onorariu am dat avocatului nostru
--- cum am reusit sa ne adunam atatia reclamanti
---renuntati,nu aveti sanse sa castigati
Cu multumiri anticipate
S
Răspuns la discuția Avantaje pentru grupa 2 de munca
Mai am cateva nelamuriri:
Din cat am inteles eu de pe forum si din media ca sa poti beneficia de gr.2 a de munca
trebuie sa ai stagiul complet de cotizare+sa fi lucrat cel putin 6 ani in vrupa???
Ce se intampla cu cei care intre timp sau pensionat medical si au aflat ca au lucrat in gr.a 2 de munca?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Avantaje pentru grupa 2 de munca
Va rog sa ma mai lamuriti cu 2 probleme:
am cativa colegi( din cei 300)care au urmatoarea situatie
--pensionat pt.limita de varsta dar nu au stagiu complet de cotizare
---pensionat medical definitiv(fara revizuire)
Pot beneficia de grupa a 2 daca o obtinem acum instanta si daca este
avantajos?
Cu multumiri anticipate

Răspuns la discuția Avantaje pentru grupa 2 de munca
Multumesc
Buna seara,
sunt la pensie pt.limita de varsta de 4 ani-am avut stagiu complet de cotizare-
de 38 ani si 8 luni.
De curand am aflat ca intreprinderea unde am lucrat timp de 25 de ani a acordat la o parte din angajati gr.2 de munca iar mie si altor peste 300 de angajati ne acordat un ""spor pt.conditii grele de munca in cuantum de 10%""
Am lucrat in mediu cu electromagnetism,mediu cu acid si Pb
Daca mergem in instanta si avem castig de cauza,cum ne va influenta pensia?
Merita efortul?
Cu multumiri anticipate
Multumesc pentru raspuns;o sa asteptam sa vedem rezultatul acestei experiente-deja spiritele sunt incinse;saptamana trecuta a trebuit sa ducem munca de lamurire cu administratorul timp de o ora si jumatate ca sa ne inregistreze o adresa a celor 20 de locatari care cereua niste lamuriri in scris de la presedinta asociatiei care a luat decizia de calcul in regim pausal;
Multumesc pentru toate mesajele primite
Buna seara,
in luna octombrie s-a tinut adunarea generala a asociatiei de locatari;anuntata din timp(bloc cu o singura scara si 55 de apartamente)in care s-a discutat printre altele si modul cum vom plati agentul termic:pausal sau dupa repartitoare)
-sedinta nu a fost in primul rand statutara si s-a terminat fara a se lua o decizie
ferma;presedinta impreuna cu administratorul(fara a convoca o alta adunare cf.legii)au intocmit un tabel si au mers din usa in usa sa obtina semnaturi de la proprietari daca sunt pentru pausal sau pt.repartitoare(5 ap.care doresc sa mearga pe repartitoare au fost omise cu buna stiinta-la sedinta au fost impotriva calcului pe pausal)rezultatul a fost 35 pt pausal si 20 pt.repartitoare;presedinta (care sustine sistemul pausal)a mers la firma care calculeaza de circa 7 ani costurile pentru agentul termic-fara a instiinta membrii asociatiei-si a intrerupt contractul pe 3 luni(noiembrie,dec.si ianuarie 2013)pt.un experiment,ca sa vada daca platim mai mult/mai putin;ceilalti proprietari(20 ap) au trimis dir.firmei in cauza o adresa cu cele 20 semnaturi care doresc calculul dupa repartitoare;dansul a spus ca poate sa faca calculul separat:35 pausal si 20 dupa repartitoare dar acest lucru il poate decide doar presedinta asociatiei;
presedinta a refuzat acest lucru si a decis ca de calculul pentru caldura sa se ocupe firma care tine contabilitatea blocului pe perioada celor 3 luni;
nu stium cum se va face acest calcul dupa modelul pausal atata timp cat in apartamente sau facut o serie de modificari:schimbat calorifere,montat geamuri termopane,izolatii pereti exteriori,etc
Argumentul pe care l-a invocat presedinta in luarea acestei decizii a fost :majoritatea hotareste
Vrem sa stim:
daca acest mod este legal si daca nu unde sa ne adresam
va multumesc