Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordul partilor vs demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordul partilor vs demisie

Buna seara
Va cer un sfat in urmatoarea situatie
Lucrez intr-o farmacie ca asistent farmacist;de circa jumatate de an
Am inceput sa am probleme cu diriginta farmaciei :.ca nu scriu frumos inventarul,b.s. ca am spart niste fiole;cert este .ca nu mai vrea sa lucrez in aceasta farmacie (cred ca vrea sa aduca o cunostinta)
Air eu nu mai rezist stresului la care sunt supus.
De aceea va intreb cum este mai bine:sa solicit o plecare cu acordul partilor sau prin demisie. M-a informat verbal .ca de la 1februarie ma
"trimite"in somaj
Eu am nevoie de la farmacie de o adeverinta pentru a obtine dreptul
De practica pentru a ma angaja in alta farmacie.
Nu stiu daca o sa mi-o des
Cu stima
Pastorel
Ca solutie ,mai avantajata - in conditiile mentionate de dvs - este incetarea c.i.m. cu acordul partilor.

In cazul demisiei , exista situatia sa stati in preaviz - adica sa mai suportati o anumita perioada de timp acel stres.

Aveti nevoie,de la angajator, pentru somaj :
- adeverinta vechimein munca
- decizia de incetare
- adeverinta pentru somaj.