avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate s_marty

Activitate s_marty

Răspuns la discuția accident cu masina firmei
am fost sanctionat de art 123 lit f. din 1995/2002, lucru care nu este adevarat.am incercat sa-i explic acest lucru politistului dar nu a vrut sa ma asculte. paguba produsa este destul de mare avand in vedere ca celalalt participant la trafic a sustinut ca avea doar 50 km/h. masina mea a derapat si m-am trezit perpendicular pe drum. din spate a venit unul si m-a lovit in partea laterala stanga fata.
eu am fost "supus" testuluui de alcoolemie (am suflat in fata politistului), celalalt conducator nu. politistul s-a scuzat ca nu mai au fiole. procesul verbal este semnat de catre mine si are mentiunea ca sunt de acord cu plata despagubirilor.
vreau sa stiu daca am sanse de castig si cam cat dureaza procesul.
am facut accident cu masina firmei. pentru siguranta mea am recurs la politie ca sa nu am discutii cu cei de la parcul auto. dupa declaratiile de vigoare am primit o amenda cu articolul 123 litera f precum ca nu am condus prudent si nu am luat in calcul conditiile de drum acoperit cu gheata (ceea ce nu este adevarat). celalalt participant la trafic nu a primit nimic deoarece avea permisul suspendat si vreo 3 dosare penale, iar dansul conducea cu o viteza mai mare decat a mea. nu a primit amenda si nici dosar penal nu cred ca eu am plecat iar el a ramas cu politistul.
intrebarea mea este: daca fac contestatie ce pot contesta? decizia politistului sau amenda primita? cat timp dureaza procesul si ce sanse de castig pot avea.
am fost la casa de asigurari si nu pot repara masina decat pe banii mei. casco a expirat cu o saptamana mai inainte.
buna ziua
am muncit la o firma in care una dintre activitatile mele era si aceea de gestionar.
am semnat un act pentru a fi instiintat de aceasta activitate. prin semnarea actului mi s-a adus la cunostinta ca mi se opreste o anumita suma de bani din salariu pentru aceasta gestiune. suma oprita nu apare pe fluturasul de salariu.
gestiunea firmei este tinuta de catre 3 pers care au aceleasi atributii ca mine si au semnat acelasi rand de acte.
s-a facut un inventar si a rezultat marfa in valoare de X ron. aceasta suma este mai mare decat garantia cumultata pe toata perioada de timp in care am avut un contract cu ei.
nu s-a semnat nimic intre mine si angajator decat o cerere de demisie in care se specifica "cu acordul partilor"
intrebarea mea este urmatoarea:
firma respectiva are voie sa imi opreasca salariul sau un anumit procent din el daca eu nu am semnat nici un angajament de plata sau o dispozitie de plata pentru suma rezultata in urma inventarului?
va multumesc anticipat