avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1460 soluții astăzi
Forum Activitate Danudza

Activitate Danudza

Buna ziua
La 1 februarie ar trebui sa revin din CCC (1 an). Firma se afla in procedura de faliment, deci nu are obligatia sa ma tina 6 luni. Banui ca voi fi data in somaj. Ma intereseaza cam cat ar fi somajul in cazul meu si cum se calculeaza?
Am aprox 8 ani vechime in munca neintrerupta si in CCC am stat de la 1 iunie pana acum la 1 februarie.
Cum se calculeaza somajul in cazul meu? In functie de indemnizatie sau de salar? Si care salar, net sau brut?
Buna ziua
Aceasta a fost si intentia mea. Am fost azi de dimineata la CNAS sa depun o astfel de cerere dar mi-au spus ca mi-o iau degeaba, deoarece la 1 iulie toata baza de date se muta la ANAF si ca acolo trebuie sa caut clementa. Voi incerca sa merg sa depun o astfel de cerere dupa 3 iulie.
Din cate stiti ar avea succes o cerere de esalonare?
Buna ziua
Detin un pfa pentru care am ramas in urma cu platile la contributia de sanatate. Incepand cu 6 februarie am suspendat PFA si din 1 iunie si Contractul de munca pentru cresterea copilului nascut in martie 2012. Am primit, ca multi altii cred, decizie de la CNAS ca am datorii si ca trebuie achitate.
OK, nu contest sumele, am mai platit si chiar aveam in plan sa platesc lunar o suma. Nu am in acest moment toata suma, de aceea esalonam platile si mai aveam dupa calculele mele inca 5 luni si plateam tot.
Intrebarea mea este, CNAS sau ANAF imi poate poprii contul in care urmeaza sa primesc indemnizatia de crestere copil? Daca da, cum pot proceda sa scap de poprire.
Daca se instituie poprirea, cum pot proceda daca la banca unde am deschis contul am si un credit pe numele meu a carei rata trebuie musai platita?
Buna ziua
Indraznesc sa va prezint speta mea, deoarece informatiile pe care le primesc sunt contradictorii:
Sunt insarcinata 22 de saptamani (aprox 5 luni jumatate), data estimata a nasterii fiind martie 2012, deci concediul prenatal l-as putea lua undeva in luna ianuarie 2011.
Azi am fost anuntata ca firma la care lucrez, aflata deja in procedura de insolventa, i se va pronunta falimentul in data de 10 ianuarie 2011.
Ma aflu in pozitia in care nu stiu ce se va intampla cu stagiul de cotizare in acest caz, adica cine imi va plati medicalul?
Sunt doua posibilitati, fie mi se emite prenatalul inainte de data pronuntarii falimentului fie dupa. Care ar fi alternativele mele?
Va dati seama ca nu ma angajeaza nimeni in stadiul acesta avansat de sarcina, pentru cateva luni, ca sa spun ca plec de la aceasta firma si ma duc la alta.
Administratorul mentionase la un moment dat de Fondul de garantare al salariilor, dar nimic mai mult si ma tem ca partea aceasta de medicale si faliment imi este total straina.

Va multumesc pentru orice raspuns!

Cu stima,
Daniela