avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate teddy2002

Activitate teddy2002

De la data de 01.04.2009 am lucrat la acelasi angajator in calitate de pensionat de invaliditate gr.III cu drept de munca de 4 ore/zi. La data de 31.03.2009 s-a incheiat un act aditional la CIM prin care se specifica ca “se continua activitatea in baza contractului de munca initial cu modificarea programului de munca de la 8 la 4 ore/zi” cu mentinearea salariului avut pana la acea data. CIM initial (din 2006) are pe el viza ITM, dar noul act aditional nu are nici o dovada ca ar fi fost inregistrat la ITM. Mentionez ca la acea data (aprilie 2009) angajatorul tinea la sediul sau carnetele de munca. Situatia este urmatoarea: Casa de pensii a constatat ca in raportarile lunare ale angajatorului eu figurez cu 8 ore/zi, drept pentru care a emis o decizie de recuperare a drepturilor incasate necuvenit pe perioada cat am mai lucrat ca pensionar.
Intrebarea este : CINE SE FACE VINOVAT PENTRU CEEA CE MI SE INTAMPLA?
La contestatie, instanta mi-a dat dreptate. Casa de pensii a facut recurs care a fost admis, iar eu sunt bun de plata timp de aproape 4 ani de acum incolo.
- nascut in luna august 1950;
- stagiul de cotizare realizat : 39 ani 2 luni 17 zile
- in grupa II cf.Lg.3/1977 : 15 ani 5 luni 13 zile