avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate OPREANICOLAE

Activitate OPREANICOLAE

Multumesc pentru sfat dar problema este de principiusi de bun simt.Pana acum au fost la mine prieteni,rude cunostiite diverse si primul lucru cand intra in scara blocului se uita la lista de intretinere si vede monstruozitatea de suma afisata si primul lucru pe care il face ma intreaba de ce nu imi platesc intretinerea ?Am obosit cautand sa lamuresc pe fiecare care este problema .Trebuie facut ceva.
Eu personal am contestat intreaga suma restanta.Bine daca platesc taxa de timbru eu de unde recupertez banii inapoi ?Ce fac dau in judecata asociatia pentru taxa de timbru ? si pana imi voi primi bani dati eu poate nu voi m-ai fi.
In plangerea facuta la judecatorie am aratat starea de fapt asa cum am descris-o m-ai sus.Eu personal nu am platit nimic din restanta din ani 2003-2004 ,ci am achitat lunar in ultimi 8 ani intretinerea curenta a fiecarei luni Restanta care am refuzato la vremea respectiva era in total de cca 300 ron ,dar contabila blocului care intocmeste listele a calculat si penalizarile de fiecare data si sa ajuns ca la ora actuala la suma veche de 300 ron sa m-ai adaugat si suma de cca 5000ron penalizari cumulate care sant pe o rubrica separata fata de intretinerea curenta a luni.Problema este cine incalca legea eu s-au asociatia ? Practic nu am cu cine discuta pe cale amiabila cum nici in trecut nu am avut cu cine. Solutia ar fi ca instanta sa se pronunte corect ,dar imi cere taxe de timrbru si nu vad de ce intrucat este vorba de o prescriptie si nu de cererea unor foloase materiale.La pensia pe care o am nu imi permit m-ai mult.
Am fost obligat sa actionez eu in instanta pentru a obtine prescrierea intrucat anul trecut asociatia a vrut sa ocoleasca legile statului si instantele de judecata adresanduse unor firme de recuperare debite si cand am mers cu chitantele lunare pe ultimi 8 ani si-au cerut scuze pentru disconfortul creat si dansi mi-au sugerat sa-i actionez eu in instanta pentru a nu m-ai aparea pe listele de la avizier cu acea restanta ? imensa care nu este in ton cu realitatea.
Am fost plecat din imobil in interes de serviciu in provincie timp de 14 luni in intervalul 2003--2004.Familia a facut cerere de scoatere de la partile comune a unei persoane dar presedintele de atunci nu vrut sa dea curs cereri spunand sotiei sa vin sa negociez cu el. Se pune intrebarea ce anume sa negociez ?In consecinta familia si-a achitat numai cotele ce le reveneau lunar lor minus cota ca ar fi trebuit sa o plateasca si pentru mine.Cand am revenit in imobil am incercat sa ne intelegem pe cale amiabila dar raspunsul a fost ca nu poate sa ma scoata de la intretinere retroactiv si in consecinta am ramas de atunci cu o restanta de cca 300 ron la care asociatia a tot aplicat penalizari care au ajuns la suma de cca 5000 ron. Mentionez ca din anul 2004 si pana in prezent am achitat cotele de intretinere lunar conforme cu listele de plata afisate lunar.Anul acesta am actionat in instanta asociatia pentru stingerea asa zisei datorii conform legii prescriptiei dar judecatorul mi-a cerut sa platesc o taxade timbru de cca 500 ron si inca o taxa pe care efectiv nu am retinuto.Este normal sa platesc aceste taxe ? Va intreb este normal ce mi se cere ? Pansia pe care o am nu imi permite acest lucru si nici sa-mi angajez un avocat.Termenul urmator este in luna septembrie 2012. Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa procedez pentru a rezolva aceasta problema.Mentionez inca o data ca de 8 ani am platit si platesc lunar cotele de intretinere ,minus acele cote care de fapt si de drept a fost un abuz s-au rea vointa o unor oameni. Va multumesc pentru eventualele sfaturi si sugestii pe care mi le puteti adresa.=D>:((
Nu am denuntat nici o neregula ,am spus adevarul. Aceasta este stare de lucruri din asociatia noastra..La care primarie sa ne adresam ? la primaria lui goagal ? Aici la primarie este o veselie continua daca s-ar putea sa nu vina nimeni cu nici o problema.Ultim data am fost personal pentru a solicita macar sa ne trimita un observator la mascarada de adunare generala care nu sa m-ai tinut fiindca nu a vrut presedintele.Raspunsul primariei a fost ;adresativa sectiei de politie sa vina ei. Aveti dreptate in ce spuneti,dar fiindca exista si un dar.nimeni nu doreste sa se implice.In mod sigur ca totul va exploda candva si in aceasta asociatie va iesi rau. Incerc sa nu ma m-ai implic la sugestia familiei si sa plecam din imobil lasand lucrurile asa cum sant la ora actuala,iar locatarii sa fie fericiti si sa-si plateasca in continuare prostia. O intrebare ; ce salariu poate avea un presedinte daca tot nu face nimic ?
Multumesc pentru precizarile facute.Eu personal cunosc foarte bine legea 230/2007 dar problema este ca intradevar aproape nici un membru al asociatiei nu se implica,in schimb toata lumea vorveste pe la colturile blocului de parca iar aresta cineva.Noi nu am m-ai avut administrator de cca 4 ani,comitet inesistent in schimb avem un presedinte impostot,o contabila care in afara ca intocmaste listele pe calculator si alea varza are un salariu de 400 lei,presedintele la fel 400 lei si o casiera in varsta de 70 ani din blocul vecin cu un salariu de 2 sau 300 lei.In rest nimic.Dosarul penal a fos deschi la parchet in ianuarie 2011 si din aceiasdi luna se afla la politie unde la sugestia unor locatari am mers personal si m-am interesat de mersul anchetei atat la politi cat si la parchet ,Vreti sa stiti raspunsul calor care ar trebui sa faca lumina si sa ia masurile legale ? Raspunsul lor la demersul meu a fost ;daca nu iti vezi de treaba ta s-ar putea sa ai probleme. Acesta a fost raspunsul pe care l-am primit atat de le parchet cat si de lo politie.Eu nu pot angaja un avocat care sa se ocupe de acest dosar fiindca nu vrea nimeni sa faca ceva pertru ei si familiile lor.Am incercat sa organizez o adunare generala dar nu a iesit nici macar cei 20% dintre locatari. Singura solutie pentru mine si familie este sa ne mutam pe domeniul de la tara si sa uitam de problemele blocului in care am locuit 33 ani cu bune si rele.Este o vorba ;dragoste cu sila nu se poate face..
Ca bine este ca asociatia noastra este condusa de presedinte si o asa zisa contabila,Acestia doi taie si spanzura ;executa lucrari inchipuite la bloc fara documente ,greseli pe lista de intretinere,nu da socoteala nimanui de faptele lor,au un dosar penal la politie de 1,6 ani si nimeni nu misca un deget dosarul sta bine in sertar,au incheiat tot felul de contracte cu diversi si nu da socoteala nimanui,adunari nu se tin de cativa ani si folosesc acelasi tabel convocator ca locatarii ar fi fost la sedinta.Acesta este blocul nostru.Ma mir ca in unele asociatii m-ai exista si oameni care se intereseaza de soarta lor si a asociatiei. Bravo lor. Poate se muta si la noi in bloc.
Răspuns la discuția ASOCIATII DE PROPRIETARI
Multumesc pentru informatiile date,pe care le vom pune urgent in aplicare si tot odata imi cer scuze ca am scris cu majuscule intrebarea in forum.Am avut o problema tehnica la tastatura.
ASOCIATIA NOASTRA DE CCA.3,5 ANI ESTE CONDUSA ABUZIV DE UN PRESEDINTE CARE NU A FOST ALES DE NIMENI PRELUAND FUNCTIA DE LA ALTULSI INVESTINDUSE CU NISTE TABELE CONVOCATOR VECHI DE CATIVA ANI.O CONTABILA SI NIMIC ALT CEVA.NU AVEM CENZOR ,NU AVEM ADMINISTRATOR,COMITETUL ALES ACUM 7-8 ANI ESTE INEXISTENT.NIMENI NU ARE CONTROLUL LA NIMIC,TOATA LUMEA ARE SALARII MARI NE APROBATE.NU VOR SA FACA ADUNARE GENERALA,NU BAGA PE NIMENI IN SEAMA. CE SE POATE FACE IN ACEASTA SITUATIE ? NU DORIM CA SITUATIA SA DEGENEREZE...:">:((:((:((:((