avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate cucuvea

Activitate cucuvea

Răspuns la discuția drepturi salariale
buna seara as dori sa va intreb in legatura cu o colega care este foarte bolnava si a fost propusa pentru pensie de boala ,a asteptat sa primeasca pensia timp de 5 luni si nu a primit pensia a primit o instintare ca nu poate lua pensie deoarece ii lipsesc 3luni ca sa faca 23 de ani vechime.Va rog sa-mi ziceti daca e posibil asa ceva? Colega nu a preconizat sa se imbolnaveasca ar fi vrut sa lucreze pina la batrinete .Pot sa va spun ca are 50 de ani iar ce stiu de diacnostice anemie 5 insuficienta renala si mai multe stiu ca nu e capabila nici pe drum sa mearga .Alti nu au nici pe dracu si au pensie de boala .Va rog sa ne spuneti ce e de facut si unde sa apeleze .Au zis sa plateasca din mina la casa de pensi dar nu are nici un venit de unde sa plateasca?va multumesc
Răspuns la discuția drepturi salariale
buna seara as dori sa va intreb cu cit o sa mi se mareasca salariul de la 1 iunie daca in prezent am salariul de incadrare de 580 va rog sa imi ziceti cit o sa fie dupa aplicarea de 8% daca o sa se cunoasca ceva crestere sau o sa iau tot atit la ce calcule fac ma pot astepta la ori ce . Sa va explic si de ce zic acest lucru ;suntem 2 persoane cu aceasi incadrare aceleasi ore de lucru aceasi vechime toate drepturile egale singura diferenta e ca una are ore de uikend 24 ore si ia la salariu cu 20 de lei mai mult fata de cealalta care nu are.va multumesc
Răspuns la discuția drepturi salariale
sectia are 60 de paturi ma scuzati nu mam exprimat bine am zis bolnavi .
Răspuns la discuția drepturi salariale
Buna seara .As dori sa imi mai spuneti care este normarea la asistente,infirmiere pe schimb la 60 de bolnavi 30 pe un palier sectiile sust de pshiatrie si daca mai prevede si alta categorie de angajat.Va intreb aceasta pentru ca noi lucram cite 1 asistenta pe un schimb inclusiv pe dimineata cu doi medici va multumesc
Răspuns la discuția drepturi salariale
Buna seara as mai avea ceva neclaritati va rog sa_mi spuneti la un spital de stat cu un efectiv de 80 de paturi cit personal administrativ prevede organigrama unui astfel de spital .Si va mai rog sa imi spuneti daca este nevoie de jurist Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția drepturi salariale
PINA ANUL TRECUT NU SA CERUT NICI UN CURS DE IGIENA DESI LUCREZ IN SANATATE DE 18 ANI SI ANUL TRECUT A TREBUIT SA NE PLATIM NOI CURSUL CU 85 RON DAR IN ALTE LOCURI LA PLATIT ANGAJATORUL. ANALIZELE ANUALE NI SE FACEAU GRATIS CACI LUCRAM IN SANATATE DAR DE 8 ANI NI LE PLATIM NOI CA SPITALUL NU VREA TOT TIMPUL GASESC CITE CEVA NUMAI SA MAI IA CEVA BANI DE PE NOI SI ASA DESTUL DE PROST PLATITI VA MULTUMESC PT.RASPUNS
Buna seara va rog sa_mi spuneti cine ar trebui sa plateasca cursul de igiena daca ni se cere la institutia unde lucrez :angajatorul sau angajatul' In alte institutii se plateste de catre angajator. DAR analizele anuale pentru personalul din alimentatia publica cine suporta costul analizelor. va multumesc
normal suntem in total 5 asa cu una care da libere dar tot timpul ni se spune ca suntem prea mult 2 pe schimbul 2 pe schimbul 1 suntem tot 2 pina acuma nu au fost probleme acuma au inceput cu tot felul de chesti de genul acesta probabil ca ar pune in aplicare si chestia cu liberele dar nu sunt inca convinsi ca nu o sa ne interesam ca nu ne au aratat organigrama dar eu am zis ca o sa o aiau de pe net . DAR cu zilele de concediu deja sa-au modificat cea ce nu mi se pare corect sa faca ca asa vor ei.
DE lucrat lucram 8 ore doua schimburi 1 pe dimineata 1 pe dupamasa 2 persoane la 80 de bolnavi si cam 2 simbete 2 dumnici pe luna platite o data si cu 4 libere acordate va multumesc
asta inseamna ca numai cu timp liber sau cum a fost pina acuma platit odata plus liber va multumesc