avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate Aliosa10

Activitate Aliosa10

Multumesc pentru informatii. Eu am fost chemat pentru nu mai putin de 9 procese verbale la 5 dintre ele am primit deja citatii acasa pentru luna martie (prostia este ca masina era pe numele meu desi o vandusem in fapt cu chitanta de mana #- iar proprietarul mi-a platit doar una din cele 9 amenzi) cele 9 procese nu sunt semnate. Am si eu cateva intrebari:

1) Daca mai pot contesta acum avand in vedere ca au trecut cele 15 zile sau daca pot motiva in instanta avand in vedere ca am deja 5 citatii. Si avand in vedere ca le am in date si la ore diferite trebuie sa ma prezint la fiecare dintre ele in parte.
2) Daca fac o actiune impotriva celui care i-am vandut masina unde ma prezint cu chitanta de mana plus martorii pot amana datele proceselor? Si credeti ca am macar minime sanse de reusita in acest caz.
3) Daca pierd procesul trebuie sa platesc 9 x 250 plus 9 x 118 RON? Mi se pare o aberatie sa platesti de 9 ori avand in vedere ca primul proces-verbal l-am primit la mult timp dupa ultima abatere?

Multumesc anticipat. Scuze daca intrebarile sunt stupide nu ma pricep sunt la primul proces :D.
Ok dar masina a fost deja radiata si dusa la remat.

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema si as dori sa stiu ce as putea sa fac: am vandut cu ani in urma o masina care acum este si radiata si am facut prostia de a ramane doar cu contractul de vanzare-cumparare de mana semnat in prezenta martorilor fara a fin inregistrat la finante.
Luna trecuta mi-au ajuns acasa 8 procese verbale pentru ca proprietarul a mers inaninte de radia masina fara rovinieta. Proprietarul nu vrea sa plateasca dar este deacord sa ne intelegem amiabil in instanta si daca ar fi posibil as dori sa cer mutarea proceselor verbale de pe numele meu pe numele acestuia in instanta sau daca acest lucru nu este posibil sa-l oblige pe acesta sa plateasca amenzile in locul meu.
Ma intereseaza ce acte trebuie sa intocmesc si daca gasesc ceva modele pentru al chema in instanta? Si ce ar trebui sa cer plata amenzilor sau preluarea proceselor verbale pe numele lui?