Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract de vanzare auto neinregistrat, procese ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract de vanzare auto neinregistrat, procese verbale cauzate de lipsa rovinietei

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema si as dori sa stiu ce as putea sa fac: am vandut cu ani in urma o masina care acum este si radiata si am facut prostia de a ramane doar cu contractul de vanzare-cumparare de mana semnat in prezenta martorilor fara a fin inregistrat la finante.
Luna trecuta mi-au ajuns acasa 8 procese verbale pentru ca proprietarul a mers inaninte de radia masina fara rovinieta. Proprietarul nu vrea sa plateasca dar este deacord sa ne intelegem amiabil in instanta si daca ar fi posibil as dori sa cer mutarea proceselor verbale de pe numele meu pe numele acestuia in instanta sau daca acest lucru nu este posibil sa-l oblige pe acesta sa plateasca amenzile in locul meu.
Ma intereseaza ce acte trebuie sa intocmesc si daca gasesc ceva modele pentru al chema in instanta? Si ce ar trebui sa cer plata amenzilor sau preluarea proceselor verbale pe numele lui?
actiune in instanta impotriva cumparatorului pentru a se constatat faptul ca nu sunteti proprietar si sa-l obligati la inmatricularea masinii.
Ok dar masina a fost deja radiata si dusa la remat.
sa va comunice actele obtinute de la Remat si cele de radiere. Sau faceti adresa la Directia INmatriculari sa va comunice prin adresa oficiala ca masina nr ... seria caroserie .. a fost radiata in data de ...