avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate vinczeelisabeta

Activitate vinczeelisabeta

Am cumparat o masina in iulie anul 2007 pentru care am platit o taxa de inmatriculare 5300 lei.In anul 2008 am depus cerere la finante pentru recuperarea taxei si in octombrie 2008 mi s-a restituit suma de 2000 lei.
In martie 2013 am deschis actiune judecatoreasca pentru recuperarea taxei integrale de inmatriculare iar finantele a depus o intampinare prin care solicita respingerea actiunii pe fond ca PRESCRISA, motivand calculul termenului de prescriptie, conform Codului de procedura fiscala, incepand de la 1 ianuarie 2008 (primul an ulterior anului 2007, anul cumpararii).
Intrebarea mea este ca s-a calculat corect termenul de prescriptie?
Daca in octombrie 2008 mi s-a restituit o parte din suma, nu s-a intrerupt perioada de prescriptie?Nu se calculeaza din nou perioada de prescriptie incepand de la aceasta data, octombrie 2008?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cum inregistram in Revisal un profesor asociat suplinitor salarizat cu plata cu ora care are 7 ore/saptamana (cu functia de baza la alta unitate)? Cu ce salar il introducem?
Daca o profesoara preda in mai multe scoli, are CIM pe durata determinata care inceteaza cu data de 31 aug. 2011, cu data de 1 sept. trebuie sa incheiem din nou CIM pentru anul scolar 2011/2012, programul nu ne permite sa-o introducem din nou, apare ca figureaza in baza de date! I s-a modificat salariul fata de anul scolar trecut, cum operam modificarea?
La profesori se introduce salarul de baza brut (compus din salar de incadrare+vechime+spor conducere) apoi se introduc pe rand sporurile?sau se trece salarul brut care contine toate sporurile ?