avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate mftionel

Activitate mftionel

bun si in cat timp ar ajunge pv-ul in caz ca hotaraste sa il faca si lui nu ii trebuie o dovada ca m-a oprit ? adica am fost doar eu si el ce ma opreste pe mine sa zic ca nu m-a oprit in caz ca face pv-ul ? eu stiam ca se face pe loc pv-ul nu dupa 6 ore
ok , multumesc de sfat nu o sa merg la politie , sunt constient ca o sa fiu oprit iar probabil si luat in colimator de domnul politist mie imi era sa nu ma trezesc cu vreo felicitare pe'acasa
intrebarea este daca ar trebui sa ma duc cu permisul si daca are ce sa imi faca daca nu ma duc
astazi am fost oprit de politie fara ca acesta sa imi spuna ce am facut (defapt nu am facut nimic neregulamentar doar ca politistul respectiv m-a mai oprit cu vreo luna in urma si mi-a dat amenda pentru ca nu purtam centura - de data asta o aveam - el cunoscand masina pentru ca este a sefului meu )

acuma situatia e cam asa ...actele masinii sunt la sefu si nu le-am avut nici prima data cand m-a oprit dar nu mi-a dat de asta amenda nici atunci iar acum nu m-a intrebat decat daca am permisul la mine si eu nu l-am avut actele mele fiind in masina personala . Politistul a notata pe carnetelul lui numarul masinii , numele meu si strada pe care stau si mi-a spus ca la ora 21:00 sa ma prezint la politia rutiera cu permisul si ca daca nu vin imi face cea mai mare amenda pe care poate sa mio dea . L-am intrebat daca intentioneaza sa imi retina permisul si a spus ca "ce am zis io ca ti-l retin ? " ...

Mentionez ca nu a facut proces verbal nu a facut nimic doar mi-a zis sa vin cu permisu la sectie si m-a amenintat ca imi da el cea mai mare amenda daca nu ma duc .
Astazi m-am trezit cu o scrisoare in care ma anuntau cei de la primarie ca am de platit 134ron si ca daca nu o platesc ...amenitari etc ..

Eu am luat un avertisment + 2 puncte amenda in data de 20.07.2011 . M-a oprit un domn politist pe motiv ca aveam toba sparta ( era intradevar sparta la vremea respectiva) Avertismentul insa mi l-a dat pentru ca nu aveam act de vanzare cumparare desi i-am explicat omului ca masina nu e a mea ci e a cumnatului meu ... nu a vrut sa auda , oricum cand am auzit ca imi da doar avertisment nu am insistat pe chestia asta .

Problema e ca mi-a dat si puncte amenda , din ce am citit si eu dupa ce mi-a venit hartia cu instiintarea de plata nu trebuia sa iau doar puncte de penalizare ?

In situatia de fata trebuie sa platesc amenda ? Mentionez si faptul ca e prima data de cand am permisul (~2ani) cand imi da domnul politist sanctiuni