avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela23

Activitate mihaela23

in legatura cu asigurarea incheiata odata cu contractul de imprumut, aceeasi intrebare am pus si eu bancii si au spus ca aceasta cade odata cu incetarea platii lunare a imprumutului, mie cel putin asa mi-au spus...din moment ce tata a refuzat sa mai plateasca asigurearea in caz de deces nu mai este valabila.
drum lung pana atunci :) va multumesc pentru sfaturi, acum stiu si eu cum sa raspund doamnei care ma tot streseaza si intimideaza in fiecare saptamana.multumesc
si cand mai exact va intra in vigoare noul cod penal?
Pai din moment ce nu exista nimic de mostenit pentru ce anume sa se faca succesiune?
Tocmai asta ma deranjeaza cel mai tare, ca se intampla sa sune si de 3-4 ori pe saptamana sa intrebe daca m-am gandit la intelegere pe cale amiabila cu toate ca am refuzat orice propunere de plata de la dansii. In iulie s-a facut 1 an de cand a decedat deci renuntarea la succesiune a cazut...important este ca nu voi avea probleme din cauza acestui imprumut.
O alta intrebare, am eu obligatia de a merge la primarie sa scot o dovada in numele tatalui ca nu era platitor de impozite, ca sa trimit la banca, cum cer acestia sau ei trebuie sa faca acest lucru?
Multumesc pentru raspuns. Ma mai intereseaza daca se va ajunge in instanta precum spun dansii sau nu?
In legatura cu greseala comisa de unul din angajatii bancii...este normal ca acestia sa modifice contractul cu o alta suma de imprumut fara a fi semnat de tata?
Buna ziua, tatal meu a decedat de cancer anul trecut in iulie, in urma sa lasand 3 copii si anumite datorii la banci. Tatal meu facuse un imprumut la 3000 lei la o societate, din cauza personalului de la aceea societate tatal meu a primit in contul respectiv suma de 12000 lei in loc de 3000 lei; nu stiu ce s-a intamplat foarte clar deoarece nu am fost niciodata in relatii bune cu tatal meu, cert este ca el s-a folosit de aceea suma si societatea ii " punea in spate toata suma de 12000 lei", precizez ca tata a semnat doar contractul de 3000 lei, nu si cel de 12000 lei,a platit o perioada de timp rata lunara si a incetat sa plateasca cand aceasta societate l-a pus sa plateasca toata suma. Dupa ce tata a decedat m-am simtit obligata sa anunt societatea ca a decedat, deoarece acestia trimitea plicuri cu restante, le-am trimis chiar si o copie a certificatului de deces; am fost lasata sa astept 1 an jumatate pentru rezolvarea acestei probleme, iar acum societatea ma suna si ma intimideaza ca ne dau in judecata pe mine si fratii mei( mostenitorii) desi nu am avut ce mostenii,ca sa platim aceasta suma care a ajuns la 15000 lei.
Mentionez ca tata nu detinea nimic de valoare si era platitor de taxe si impozite doar pentru o Dacie care de fapt nici aceasta nu exista de ani buni...doar impozitul la ea pe nu stiu cati ani.
Va intreb si va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac cu aceasta societate, pentru ca sincer eu nu am de gand sa platesc pentru niste bani de care nu m-am folosit eu.
Multumesc.
Răspuns la discuția custodia unui minor de 5 ani
Va multumesc pentru suport si va felicit pentru reusita dumneavoastra! Eu una va spun sincer ma crucesc cand vad ce legi sunt, cand vad cate indiferenta exista....stau si ma gandesc, daca nu sunt si alte solutii pentru a rezolva problema! M-am consultat cu o doamna avocat iesita din activitate care imi spunea ca as putea sa il decad din drepturi pe baza ca nu el ar fi tatal fetitei, cu alte cuvinte m-as acuza pe mine de niste lucruri urate si l'as baga pe el la indoieli si de aici sa nu mai vrea sa recunoasca copilul,el bineinteles nedispunand de cheltuielile aferente unui proces sau unui test de paternitate.
Nushu ce sa spun...sunt oarecum cu nervii si tensiunea la pamant..nici nu am luat legatura cu tatal fetei sa vorbim poate rezolvam problema intr-un fel sau altu desii ma indoiesc; astept sa gasesc un avocat bun care sa ma indrume ce este bine sa fac si eventual sa luam legatura cu el iar apoi sa vedem ce ramane de facut.
Oricum nu pot sa inteleg cum se poate sa dai drepturi egale ambilor parinti cand unul din ei nu isi doreste copilul...de il tine si pe celalant legat de el toata viata, cand el nu participa la cresterea si educarea copilului, cand el are responsabilitati fata de alt copil si de al lui "il doare in spate" ....este strigator la cer!
Răspuns la discuția custodia unui minor de 5 ani
Va dati seama ca de ar fi fost de acord era foarte simplu si usor....nu, nu este de acord, acum ceva timp in urma i-am cerut sa renunte la drepturi asupra copilului sa imi incredinteze mie copilul asa nu il mai deranjez si ii tulbur viata precum mi-a si zis....iar raspunsul lui a fost negativ.Daca noi nu resim sa comunicam in niciun fel...nu vad cum am putea rezolva pe cale amiabila. Oricum legile de la noi sunt jalnice....
Răspuns la discuția custodia unui minor de 5 ani
Cu un avocat alaturi banuiesc si am speranta ca va fi totusi un caz usor de rezolvat,nu locuim in acelasi oras...eu in Bucuresti, el undeva in Giurgiu,are si ceva probleme cu alcoolul, niste dosare pe la politie si in plus nici nu ne intelegem in privinta copilului.El momentan si-a refacut viata si creste un alt copil care nici macar nu este al lui.Custodia comuna nu rezolva mai nimic pentru mine decat ca va platii pensie alimentara pentru fetita si in rest nu schimba situatia de acum cu absolut nimic, ceea ce nu ma avantajeaza cu nimic!