avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate shadyrk

Activitate shadyrk

Intr-o actiune in accesiune imobiliara prin care se tinde la obligarea paratului sa vanda imobilul construit pe terenul altuia contra pretului materialelor si manoperei
Credeti ca este utila o expertiza in constructii sau o expertiza topografica?
este vorba despre actiunea in cotnencios administrativ? pot fi obligati si la plata de daune?
am numar de inregistrare, o hartie cu parafa priamriei numarul de inregistrare si data. am depus cererea la data de 14.08.2013
am facut o cerere pentru eliberearea unor acte la primaria din localitate, dar nu am primit niciun raspuns si au trecut aproape doua luni de cand am facut cererea.
ce e de facut? cum ii pot face sa elibereze respectivele acte?
multumesc anticipat :)
Este legal ca acelasi judecator sa emita 3 hotarari cu privire la aceeasi suprafata de teren?
Una prin care obliga comisia locala sa inainteze propunerea privind cererea pentru reconstituirea dreputlui de proprietate , alta prin care anuleaza HCJ nr---- si dispune reconstituirea dreptului de proprietate pentru acea suprafata si alta prin care obliga comisia locala sa inainteze organului judetean documentatia pregatioare eliberarii titlului de proprietate si obliga comisia judeteana sa intocmeasca titlul de proprietate in favoarea reclamantei.
-bunicii nostri au vandut o proprietate(se specifica ca se vinde toata averea bunicului,nespecificandu-se vecinii) in 1920 catre mostenitorii unei persoane.
-in 1921 bunicii au cumparat o proprietate de la alti vanzatori pentru care detinem act.
-o persoana a facut 2 cereri pentru mostenirea de la rudele ei cumparata in 1920, dar o cere ilegal si pe cea din 1921,pe care noi detinem act si BAP,crezand ca face parte din averea cumaprata in 1920
-aceasta persoana da in judecata priamria si in urma unei expertize obtine hotarare judecatoreasca irevocabila prin care i se elibereaza titlu de proprietate pe o parcela.
-tatal meu a facut cerere de retrocedare a mostenirii,care este validata si i se ofera titlu de proprietate pe un amplasament gresit,care se suprapune cu titlul obtinut de acea persoana.
-acea persoana l-a dat in judecata pe tatal meu pentru ca titlul nostru se suprapunea cu cel din hotararea judecatoreasca a ei si s-a facut o expertiza cu 2 experti prin care s-a stablit ca noi nu sunem pe vechiul amplasament al proprietatii pe care o mosteneam,fiindu-ne astfel anulat titlul si dandu-ni-se un nou amplasament,dar aceasta expetiza nu o gaseste pe acea persoana ca avand teren in zona(pentru ca actul ei din 1920 nu poate contine si cumparatura din 1921 a bunicilor,nefiind atunci in patrimoniul lor).
-tatal meu da in judecata primaria si cere sa i se dea proprietatea conform expertizei,obtine hotarare judecatoreasca irevocablia din iunie 2010 si nu ni se elibereaza titlul de catre primarie nici pana acum.
-persoana care ne-a anulat titlul a fost data in judecata de primarie pentru a-i anula titlul si a-i elibera altul pentru ca nu ii fusese respectata prima expertiza si se suprapune si ea la randul ei cu alte proprietati, dar primaria nu a castigat.
-Acestei persoane ori i-a fost modificat tiltul,ori face executarea pe numele bunicului nostru, pentru ca a ajuns cumva cu titlul pe suprafata care ne-a fost oferita prin hoatarare judecatoreasca si se pregateste sa o vanda.

Cum pot face primaria sa imi elibereze titlul?
Ce pot face impotriva acelei persoane pentru a o opri sa vanda?
Răspuns la discuția ce e de facut?
-bunicii nostri au vandut o proprietate(se specifica ca se vinde toata averea bunicului,nespecificandu-se vecinii) in 1920 catre mostenitorii unei persoane.
-in 1921 bunicii au cumparat o proprietate de la alti vanzatori pentru care detinem act.
-o persoana a facut 2 cereri pentru mostenirea de la rudele ei cumparata in 1920, dar o cere ilegal si pe cea din 1921,pe care noi detinem act si BAP,crezand ca face parte din averea cumaprata in 1920
-aceasta persoana da in judecata priamria si in urma unei expertize obtine hotarare judecatoreasca irevocabila prin care i se elibereaza titlu de proprietate pe o parcela.
-tatal meu a facut cerere de retrocedare a mostenirii,care este validata si i se ofera titlu de proprietate pe un amplasament gresit,care se suprapune cu titlul obtinut de acea persoana.
-acea persoana l-a dat in judecata pe tatal meu pentru ca titlul nostru se suprapunea cu cel din hotararea judecatoreasca a ei si s-a facut o expertiza cu 2 experti prin care s-a stablit ca noi nu sunem pe vechiul amplasament al proprietatii pe care o mosteneam,fiindu-ne astfel anulat titlul si dandu-ni-se un nou amplasament,dar aceasta expetiza nu o gaseste pe acea persoana ca avand teren in zona(pentru ca actul ei din 1920 nu poate contine si cumparatura din 1921 a bunicilor,nefiind atunci in patrimoniul lor).
-tatal meu da in judecata primaria si cere sa i se dea proprietatea conform expertizei,obtine hotarare judecatoreasca irevocablia din iunie 2010 si nu ni se elibereaza titlul de catre primarie nici pana acum.
-persoana care ne-a anulat titlul a fost data in judecata de primarie pentru a-i anula titlul si a-i elibera altul pentru ca nu ii fusese respectata prima expertiza si se suprapune si ea la randul ei cu alte proprietati, dar primaria nu a castigat.
-Acestei persoane ori i-a fost modificat tiltul,ori face executarea pe numele bunicului nostru, pentru ca a ajuns cumva cu titlul pe suprafata care ne-a fost oferita prin hoatarare judecatoreasca si se pregateste sa o vanda.
Discuție ce e de facut?
Judecandu-se cu primaria, o persoana a obtinut titlu de proprietate pe un teren in baza unei expertize. Judecandu-ma si eu cu primaria, am obtinut titlu de proprietate pe acelasi teren.Titlul mi-a fost atacat de respectiva persoana,iar in acest proces s-a cerut o noua expertiza care pe mine ma plaseaza pe o noua locatie,si care imi ofera hotarare irevocabila si executorie pentru aceasta noua locatie,dar mi se anuleaza astfel titlul vechi.Si celeilalte persoane i-a fost anulat titlul deoarece nici ei nu ii fusese respectat amplasamentul din prima expertiza,iar primarul a cerut nulitatea absoluta.
Problema este ca acestei persoane i s-a eliberat titlu pe baza primei expertize pe aceeasi pozitie pe care ma plasa pe mine a doua expertiza.Si acum primaria nu imi elibereaza mie titlul,desi am hotarare irevocabila si executorie pe acea locatie, iar persoana care are titlu se pregateste sa vanda proprietatea.
Ce e de facut in continuare?Cum o pot opri sa nu vanda? Multumesc anticipat!