avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate xntcristina

Activitate xntcristina

Discuție Noul cod penal
Buna ziua ! Va rog daca poate cineva sa imi spuna daca dupa 1 febr / 2014 se schimba ceva in dosarul meu de condamnare pe care am sa-l relatez ? Soluție pe scurt: DOS. 21072/197/2012 H O T Ã R Ã Ș T E În baza art 215 alin 1,2 C.penal cu aplicarea art 41 alin 2 C.penal (2 acte materiale) și art 320/1 alin 7 C.pr.pen condamnă inculpata A M C, în, cu domiciliul în localitatea , la o pedeapsă de 2 ani închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de înșelaciune în formă continuată. În baza art 290 alin 1 C.penal cu aplicarea art 41 alin 2 C.penal (2 acte materiale) și art 320/1 alin 7 C.pr.pen condamnă inculpata la o pedeapsă de 1 an închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de fals în înscrisuri sub semnătură privată. În baza art 33 lit a, art 34 lit b C.penal contopește pedepsele aplicate, inculpata urmând să execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 2 ani închisoare. În baza art 71 alin 2 C.penal interzice inculpatei drepturile prev. de art 64 lit a teza a II a, b C.penal pe durata prev de art 71 C.penal. În baza art 81 C.penal dispune suspendarea condiționată a executării pedepsei, fixând un termen de încercare, în baza art 82 C.penal, de 4 ani. În baza art 71 alin 5 C.penal pe durata suspendarii condiționate a executării pedepsei aplicate se suspendă și executarea pedepsei accesorii. Atrage atenția inculpatei asupra prevederilor art 83 C.penal. În baza art 346 C.pr.pen constată că partea vătămată SC Povident Financial România IFN SA nu s-a constituit parte civilă în cauză. În baza art 348 C.pr.pen dispune desființarea totală a înscrisurilor: contractele de credit nr 346756443/29.09.2008 și 346755583/03.10.2008 – file 66 și 72 dos u.p În baza art 191 alin 1 C.pr.pen obligă inculpata Axente să plătească suma de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, în acestea fiind incluse și cheltuielile judiciare reprezentând onorariu apărător oficiu, conform art 189 alin 1 C.pr.pen. Cu drept de recurs în 10 zile de la pronunțare cu inculpata și de la comunicare cu partea vătămată. Ulterior Parchetul a facut recurs si s-a casat dosarul si s-a dat solutia :: În baza art.38515 pct.2 lit.d C.pr.pen., admite recursul formulat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Brașov împotriva sentinței penale nr.291/20.02.2013 a Judecătoriei Brașov, pe care o casează sub aspectul omisiunii aplicării dispozițiilor privind confiscarea specială. Rejudecând în aceste limite, În baza art.118 alin.1 lit. e C.pen., dispune confiscarea specială de la inculpata Axente Mariana Cristiana a sumei de 3.500 lei. Menține restul dispozițiilor. În baza art.189 C.pr.pen., dispune avansarea din fondurile Ministerului Justiției către Baroul Brașov a sumei de 200 lei, reprezentând onorariul avocatului desemnat din oficiu. În baza art.192 alin.3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare avansate în recurs rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunțată în ședință publică, azi, 13.06.2013. . .... Va rog daca se poate sa imi spuneti ce se intampla dupa ce intra in vigoare noile coduri . Multumesc si imi puteti scrie si pe adr de mail : c.axente@yahoo.com.
Buna ziua ! In anul 2008 m-am inteles cu admin unei SC sa cumpar de la firma respectiva ( are activitate principala transporturi cu taxiuri ) un autoturism dacia logan in rate pe o perioada de 18 luni si dupa cele 18 luni eu sa pot achizitiona si autorizatia taxi de la primarie . Am intocmit un contract la notar ,mai exact o declaratie de cesiune in care se specifica ca daca imi voi respecta contractul si voi termina de achitat ratele dupa cele 18 luni imi pot trece masina pe numele meu sau pe orice alt nume si ca respectiva SC imi va cesiona si autorizatia taxi. In 2010 s-a finalizat contractul dintre noi si el mi-a taiat chit si mi-a dat o declaratie ca s-a terminat totul si ca oricand doresc din acel moment eu imi pot trece masina pe nume . Eu nu mi-am trecut masina inca pe nume si am ramas in continuare pe firma lor pt a nu pierde autorizatia taxi ,dar eu intre timp mi-am facut un PFA si am depus actele in primarie pt autorizare . Intr-o zi a venit patronul de la aceasta SC si mi-a zis ca trebuie sa imi i-au masina pe nume ca el cesioneaza altei SC toata firma cu masini si cu autorizatii ,dar ca el imi mai cedeaza si autorizatia taxi nu a mai pomenit nimic asa cum e specificat in contractul intocmit intre noi la notar. Va rog sa imi spuneti : daca el a incheiat cu mine o declaratie de cesiune la notar ca imi cedeaza masina si autorizatia ,el mai poate face un alt contract de cesiune cu o alta firma /persoana ? Si acum ce pot sa fac eu pt a-mi lua masina cu tot cu autorizatia taxi pt care am convenit ? Este posibil eu sa pierd tot si aceea declaratie sa fie un fals si el sa poate cesiona mai departe ? Multumesc anticipat ,Mari.
daca tata ii trimite declaratia pe mail este valabila ? nu trebuie originalul ?
multumesc mult .
Va multumesc tuturora pt mesaje . Mentionez ca sentinta a fost data in 1998 si instanta respectiva hotaraste : "constata ca paratul este tatal minorei ,obliga paratul la plata pensiei de intretinere si dispune rectificarea actului de nastere ,in sensul ca la rubrica tata sa fie trecut numele paratului si sentinta este irevocabila ". Nu scrie nicaieri ca se incredinteaza copilul mamei si nici ca tatal are vre-un drept . Nu exista sentina de incredintare catre vre-un parinte , nu a cerut nimeni sa ii fie incredintat minorul si copilul a ramas la mama .(procesul a fost doar pt stabilirea paternitatii ,nu si pt incredintare ). Doamna este disperata ca trebuie sa plece copilul in canada si trece vacanta pana ies actele . Tatal este plecat in irlanda de 15 ani si a dobandit cetatenie engleza si chiar daca ar dori sa ii trimita aceea declaratie nu ar putea sa o trimita decat pe mail sau fax si aici ar trebui sa fie actul original . Unde ar putea doamna sa se intereseze cert ? Sa mearga la un notar sau la un avocat ? Va multumesc inca o data pt tot. O zi buna tuturor !
Am uitat sa mentionez ca minorul poarta numele de fata al mamei la numele de familie si doar la rubrica tata este trecut acel barbat si legal mama este tutorele copilului ,nu exista custodie comuna . Instanta a hot doar faptul ca la rubrica tata in certificatul de nastere sa fie trecut el si sa ii plateasca o pensie de intretinere copilului . Nu este mentionat ca el ar avea vre-un drept asupra copilului atata timp cat parintii nu au fost casatoriti si copilul poarta numele mamei . Multumesc.
Buna ziua ! Am o prietena care are o fetita de 17 ani . Problema este ca ea nu s-a mai casatorit nici o data cu tatal fetitei ,dar pt a-i demonstra acestuia ca este copilul lui ,cand avea copilul 8 luni ,ea an intentat un proces de paternitate ,pe care la si castigat .Instanta a hotarat ca este tatal minorei si in certificat la numele tatalui a fost trecut respectivul individ. El nu a dorit nici o legatura cu fata si nici cu mama ,doar plateste pensia alimentara . Acum fata trebuie sa plece in vacanta in Canada la bunicii materni si intrebarea mea este : este mama tutore legal si ii poate da ea o declaratie pt plecarea din tara ,sau are nevoie si de la tata de incuviintare pt plecare ? Multumesc .
Răspuns la discuția inselaciune !
multumesc .
Răspuns la discuția inselaciune !
Multumesc ,mult ,dar chiar daca nu stim a cui a fost vina ,eu am luat totul asupra mea si am recunoscut faptele si am spus ca regret faptele chiar in momentul cand am fost chemata la parchet sa mi-se prezinte dosarul. Ramane sa mai acopar prejudiciul . Daca se acopera prejudiciul inainte de a incepe procesul se poate sa imi dea doar o amenda ? Si banuiesc ca pe cazier voi ramane cu faptele si cu ce imi vor da la sentina ? Va multumesc,inca odata pt ajutor .
Răspuns la discuția inselaciune !
Multumesc si pt. raspunsul d-voastra ,dar asa din experienta d-voastra este posibil sa se tina cont si de cele scrise in Art 81, lit c /Cp ? Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția inselaciune !
Multumesc mult. In mod normal pt Art.215 CP pedeapsa este de la 3-15 ani ,iar pt Art .290 ,de la 3 luni-2 ani sau amenda si pt Art 41...? Daca am zis ca eu am comis faptele si regret fapta ,cam care ar fi pedeapsa ? pot primii o amenda si o pedeapsa cu suspendare ?