avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Activitate te_lutem_dhe_faleminderit

Activitate te_lutem_dhe_faleminderit

Buna ziua!
Am divortat in urma cu un an si jumatate. Copilul de 11 ani a ramas la mine (mama). In urma partajului, sunt nevoita sa scot apartamentul la vinzare pentru a-i da sulta fostului sot. Acestuia i s-a atribuit un procent de 60% din bunurile noastre mobile si respectiv din apartament. Apartamentul m-i a fost atribuit mie. Intentionez sa ma mut cu chirie dupa vanzarea apartamentului. Intrebarea mea este urmatoarea: oare pot pierde copilul deoarece voi locui cu chirie? Hotararea de divort si de tutela a copilului este una definitiva si irevocabila. Va multumesc anticipat si va doresc un An Nou plin cu bucurii si sanatate!
Discuție Partaj
Buna ziua,
In urma unui divort si a unui proces de partaj am ramas cu apartamentul. Fostul sot a obtinut 60% din totalul bunurilor mobile si imobile. Trebuie sa-i platesc sulta in valoare de aproape 85000 ron (850 mil. lei vechi). Am facut apel pe care l-am pierdut. Nu dispun de aceasta suma imensa si nu stiu ce trebuie sa fac mai departe. Problema este ca apartamentul a fost evaluat la 33 000 euro si este foarte posibil sa nu-l vand cu aceasta suma. Asa cum el trebuie sa-si primeasca banii si eu ar trebui sa raman cu partea mea de 40%. Puteti sa-mi spuneti care sunt alternativele si care sunt pasii mei pe mai departe? Va multumesc anticipat