avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate nchris

Activitate nchris

Răspuns la discuția uzufruct viager
In contractul de vanzare-cumparare al imobilului scrie ca pretul uzufructului viager este de … si ca dreptul de uzufruct viager a fost cumparat de subsemnatul, parintii mei fiind procuratori de fonduri
Discuție uzufruct viager
Parintii mi-au cedat uzufructul viager al unui imobil, ei avand nuda proprietate. Mai am un frate. Dupa decesul parintilor, fratele meu poate cere si sa obtina radierea uzufructului?
Mentionez ca in actul de cumparare al imobilului respective s-a notat si suma contravalorii uzufructului, cu specificatia ca parintii mei sunt procuratori de fonduri.
nu am avut bani de transcriere. Multumesc
multumesc
Am facut anul trecut cu in vanzator o promisiune de vanzare-cumparare si am trecut cclauza ca subsemnatele parti ne obligam sa incheiem contractual de vanzare-cumparare pana cel tarziu la o data din 2019..
Ieri am achitat integral suma din contract.
Intrebare> Trebuie sa astept pana la data stipulata in promisiunea de vanzare-cumparae ca sa-mi trec pe nume imobilul, daca vanzatorul nu doreste sa facem acest lucru pana atunci, sau prin instanta pot sa-mi intabulez imobilul pana la acea data?
Buna ziua.
Fapta de contraventie de depasire a vitezei pt. care am fost oprit e una.
In momentul in care a coborat din masina agentul, acesta nu avea cascheta, insigna , purta o haina galbena fara grade si dupa ce mi-a cerut actele am dorit sa vad cine e pt. ca nu am inteles ce a zis si nici nu puteam sa-l cred. L-am rugat sa se legitimeze.A zis ca masina de pol. e suficienta sa-mi demonstreze cine e si daca nu-i prezint actele scoate pistolul.S-a enervat.
I-am prezentat actele dorind sa I le inmanez, dar acesta in loc sa le ia mi-a copiat datele intr-un carnetel si apoi mi-a zis ca pot sa plec.
M-am trezit dupa 2 saptamani cu in plic acasa in care era in p. v. cu amenda in valoare de 1400 lei din care 800 doar ca nu i-as fi prezentat actele.
Va multumesc de raspuns.
Cu respect va rog sa-mi spuneti cum va fi luata in calcul de instanata marturia celui care a fost cu mine in masina si a declarat ca nu a mai fost nimeni altcineva la locul faptei, in afara de politist si subsemnat. Si pe cale de consecinta Instanta va considera nula semnatura martorului asistent daca acesta nu va veni sa depuna marturie sau o va lua de buna ca si cand acesta ar fi fost prezent?
(In procesul verbal politistul a scris fals la fapta ca nu as fi prezentat (inmanat)actele,, iar la observatii contravenient faptul fals ca nu recunosc fapta, refuz sa semnez P.V. si sa mi se aduca la cunostinta continutul.
Toate acestea, au fost confirmate ca false si de martorul meu in instanta. Mai mult martorul meu a declarat adevarat ca nu mi s-a prezentat nici un proces verbal ca sa il semnez.
Va multumesc
In cadrul P.V. de contraventie a fost trecut de catre politist ca martor asistent o persoana care nu a asistat la fapta. Martorul meu din masina a confirmat ca acesta nu a fost prezent la fapta.
In consecinta, daca nu se prezinta nici cu mandat de aducere acest martor asistent va fi luata in calcul de catre Instanta semnatura lui de pe procesul verbal?