avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1703 soluții astăzi
Forum Activitate jenellu

Activitate jenellu

Răspuns la discuția Retragere din firma ca asociat
Amandoi suntem administratori asa apre trecut in actul constitutiv
Buna ziua,

Sunt asociat cu inca o persoana la firma 50-50%. Am inceput activitatea cu un bar in 2005. DIn 2006 nu ne-am inteles si l-am lasat pe el sa se ocupe, sediul firmei fiind la el acasa iar barul langa casa sa. Din 2008 el nu nu s-a mai ocupat de firma nu a mai depus acte la finante pana in prezent. Iar acum el este plecat din tara, eu lucrez la o firma. Recent am fost contactat de finante la firma unde lucrez in scopul de a veni cu mai multe documente ale firmei pentru a prezenta situatia actuala(imobile, bunuri conturi ale firmei) deoarce avem de plata o suma de 6000 de lei(banii din amenzi pentru neprezentarea actelor la finante). Eu nu am acces si nu am avut la actele contabile ale firmei. In situatia aceasta pot sa il dau in judecata pe asociat si sa ma retrag din firma fara sa platesc nici un ban din datoriile create de asociatul meu?

Astept raspuns.

Va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita administrator SC
Daca asociatul meu este pleacat in italia poate sa ma oblige doar pe mine sa platesc datoria creata?
Buna ziua,

Am deschis cu un prieten o firma in 2005. Pe aceasta firma am deschis un bar. Asociati 50%-50%. Firma era neplatitoare de TVA. In 2006 l-am lasat pe prietenul meu sa se ocupe de bar dar nu am iesit din firma. Din 2007 nu s-a mai ocupat nici el. A plecat in Italia. De atunci nu au mai fost depuse acte la finante. Sediul firmei este acasa la parinti lui intr-o camera asa ca nu am habar ce hartii au venit de la Finante.
Pe internet firma apare cu o datorie de 3400 de lei la Bugetul de Stat si scrie ca se afla in executare silita. As vrea sa stiu la ce sa ma astept. Eu in momentul de fata sunt angajat la o firma. Poate sa ma execute pe mine ca administrator al firmei? sa imi puna poprire pe salariu? Astept raspunsul d-vaostra. multumesc