Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita administrator SC
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita administrator SC

Buna ziua,

Am deschis cu un prieten o firma in 2005. Pe aceasta firma am deschis un bar. Asociati 50%-50%. Firma era neplatitoare de TVA. In 2006 l-am lasat pe prietenul meu sa se ocupe de bar dar nu am iesit din firma. Din 2007 nu s-a mai ocupat nici el. A plecat in Italia. De atunci nu au mai fost depuse acte la finante. Sediul firmei este acasa la parinti lui intr-o camera asa ca nu am habar ce hartii au venit de la Finante.
Pe internet firma apare cu o datorie de 3400 de lei la Bugetul de Stat si scrie ca se afla in executare silita. As vrea sa stiu la ce sa ma astept. Eu in momentul de fata sunt angajat la o firma. Poate sa ma execute pe mine ca administrator al firmei? sa imi puna poprire pe salariu? Astept raspunsul d-vaostra. multumesc
daca sunteti administrator al firmei, da, va poate executa silit pentru datoriile firmei... ar fi bine sa vedeti care este situatia de fapt si sa inchideti firma
Daca asociatul meu este pleacat in italia poate sa ma oblige doar pe mine sa platesc datoria creata?
Oricum, inchiderea firmei presupune in prima etapa achitarea tuturor datoriilor....