avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... mai bine suspend activitatea firmei decat sa o inchid??
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

mai bine suspend activitatea firmei decat sa o inchid??

Anul trecut in martie am deschis o spalatorie si un bar.Firma este pe numele meu si nu mai vreau sa ma ocup de ea.Vreau sa o inchid.Va trebui sa platesc impozitul forfetar pe 2009 la finante?Daca nu am bani ce se intampla?Datoria la finante este pe numele meu?In cat timp o sa reusesc sa scap de firma si care este cea mai simpla metoda.Poate sa-mi raspunda cineva?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 07:23, 9 Februarie 2010
Daca vrei sa o inchideti, e mai complicat si costa mai mult.. plus ca trebuie sa nu aveti nici un fel de debite la stat pentru a putea inchide firma. Pentru a suspenda activitatea firmei e mai simplu si mai usor sub aspect procedural. In plus daca va razganditi si doriti sa reluati activitatea pe firma e mai simplu decat sa faceti alta firma noua. Da, impozitul forfetar trebuie platit anual sau semestrial, dupa cum v-ati angajat in declaratia privind vectorul fiscal.
Datoria la finante e pe numele firmei, nu pe numele administratorului sau asociatilor din firma.. totusi, daca aceasta datorie catre stat nu se plateste, statul are posibilitatea sa se indrepte impotriva administratorului ce, cu rea credinta, se face vinovat de neplata, acesta putand fi tras chiar si la raspundere penala daca sunt intrunite elementele infractiunii de evaziune fiscala
Ultima modificare: Marți, 9 Februarie 2010
Petre Enache, Avocat
Impozitul forfetar nu se mai plateste daca inchideti sau suspendati activitatea firmei
:offtopic: Interventie moderator
@ avocatPetre
Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.
Este o incalcare a Regulamentului forumului postarea mai multor mesaje consecutive in aceeasi discutie.
Datoria la finante e pe numele firmei, nu pe numele administratorului sau asociatilor din firma.. totusi, daca aceasta datorie catre stat nu se plateste, statul are posibilitatea sa se indrepte impotriva administratorului ce, cu rea credinta, se face vinovat de neplata, acesta putand fi tras chiar si la raspundere penala daca sunt intrunite elementele infractiunii de evaziune fiscala
multumesc ca mi-ati atras atentia. Nu am stiut ca pot folosi functia de editare.. va promit ca nu se va mai intampla:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorii de la firma fara activitate eugen05 eugen05 Buna ziua. Am o firma pe care am infiintat-o in 2006, dar care nu a desfasurat niciun fel de activitate niciodata . Firma nu are active, angajati ... (vezi toată discuția)
The notorious forfetar KinDreD KinDreD Buna seara, Permiteti-mi sa va deranjez cu o problema legata de impozitul forfetar. Numele meu este Alexandru Heffner si am deschis un s.r.l. in ... (vezi toată discuția)
Radiere firma fara activitate cu impozit forfetar neplatit eugen05 eugen05 buna ziua, am o firma infiintata in 2006 care nu a functionat niciodata, la care sunt asociat unic . care sunt pasii de radiere a firmei , in cazul in care nu ... (vezi toată discuția)