Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale The notorious forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

The notorious forfetar

Buna seara,

Permiteti-mi sa va deranjez cu o problema legata de impozitul forfetar.

Numele meu este Alexandru Heffner si am deschis un s.r.l. in 07.2009.
La respectiva data, maretul nostru guvern, isi daduse seama de greseala si scosese forfetarul.
Din pacate, acesta a revenit in 01.2010.
Tin sa precizez ca nu am contabil - mi-am depus singur declaratiile 100 pe valoarea "0" din 3 in 3 luni.
Acum, de curand, m-a instiintat o doamna ca am de platit forfetarul (de la inceputul anului 2010).
La intrebarea de ce nu mi-a sosit nici o instiintare, mi-a spus pentru ca am depus D100 pe "0".
Nu inteleg cum permite sistemul, dar asta este o alta problema.

Momentan, motivul pentru care ma adresez dumneavoastra este urmatorul:
Dupa cum vad eu lucrurile, am 3 optiuni:
1 - platesc linistit (exclus)
2 - nu platesc
3 - dau in judecata statul

Punctele 2 si 3 - Motivul pentru care nu platesc este pentru ca firma nu a avut nici o activitate de la infiintare.
Inteleg ca forfetarul a fost introdus pentru a elimina evaziunea fiscala, dar atata timp cat nu am avut nici macar o activitate fiscala, cum se poate vorbi de evaziune?
Daca vindeam prin firma fie si un chibrit, intelegeam - am activitate, platesc. Dar nu am.
Ca cetatean al statului Roman, am dreptul, prin Constitutie, sa detin o firma, chit ca are activitate, ori nu.

Ma gandesc foarte serios sa uit pur si simplu ca am deschisa o firma, sa nu mai trec pe la administratie, sa nu platesc nimic si sa ii las sa o radieze (am inteles ca dupa 5 ani), dar ce ma tine treaz noaptea este - am aflat ca aceasta datorie "te urmareste" si ca persoana fizica - este adevarat?
Daca dansii doresc sa ma execute silit, pot executa silit persoana juridica - eu; din pacate pentru dansii, nu am nimic pe numele meu. O alta problema ar fi ca este s.r.l., iar din cate stiu, ar putea sa ma execute silit pentru aportul la capitalul social - insemnand 50% din 200RON - sau au si alte "pedepse"?

Daca m-as considera parte civila in proces cu statul, cam ce v-am scris mai sus ar fi argumentele:
- am dreptul sa detin o firma (cu sau fara activitate)
- nu am activitate, nu exista evaziune
- nu exista evaziune, nu platesc impozit

V-as ruga, daca se poate, sa imi raspundeti, astfel incat sa stiu cam ce este de facut.
Va multumesc pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Cu stima,
Alexandru Heffner
1. Conform art.18 din Codul fiscal:
(3)Pentru aplicarea prevederilor alin. (2), sumele corespunzatoare impozitului minim, stabilite în functie de veniturile totale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, sunt urmatoarele:
Venituri totale anuale(lei) Impozit minim anual(lei)
,

2. În situația în care nu mai depuneți nici o declarație firma va fi declarată de ANAF inactiva fiscala (HG 31/2003) și vi se va înscrie fapta în cazierul fiscal al firmei și al dvs.

3. Dacă nu veți plăti vi se va face executare silită, neavând bunuri executabile pe firma , se va deschide procedura de faliment de catre ANAF și statul se va închide cu datoria scoțându-va firma din lista datornicilor ca și insolvabila.
Activitatea trebuia suspendata, atunci nu mai erati obligat sa platiti taxa forfetara. Pentru cele 9 luni ale anului 2010 va trebui sa achitati impozitul minim, adica 3 x 550 Ron. Boculet a promis ferm ca din luna octombrie se sisteaza aceasta taxa tampita, dar pana atunci va trebui sa platim inclusiv pe trimestrul III.
Va doresc multa rabdare si noroc!#-o
KinDreD a scris:

Numele meu este Alexandru Heffner si am deschis un s.r.l. in 07.2009.
La respectiva data, maretul nostru guvern, isi daduse seama de greseala si scosese forfetarul.
Din pacate, acesta a revenit in 01.2010.

Buna seara
Pentru buna ordine , imi permiteti o completare : incepand cu 01.05 .2009 orice firma care nu este suspendata plateste cel putin impozit minim.
In anul 2009 nu ati platit impozit minim pentru ca s-a aplicat exceptia : in anul infiintarii firmele platesc impozit pe profit .
Buna seara,

In primul rand, doresc sa imi cer scuze "publice" pentru multe greseli pe care le-am inclus in primul mesaj. Am primit mai multe raspunsuri si doresc sa le multumesc celor ce le-au dat. In ceea ce priveste litera legii, insa, am foarte multe lacune - dupa cum s-a si observat.
1 - Corect - nu am platit impozitul minim in 2009 pentru ca in respectivul an s-a infiintat.
2 - Activitatea trebuia suspendata, dar atata timp cat am vazut ca nu am de platit, m-am gandit sa o tin deschisa, ca nu se stie de unde sare iepurele - intr-o exprimare libera.
3 - Inainte de a-mi varsa furia pe stat, ar trebui intai sa ii cunosc legile, apoi sa sar de gatul lui.
Si probabil ca mai sunt puncte de adaugat, but I've made my point.

Cu toate acestea, insa, nu pot sa nu fiu iritat cand vad ca atunci cand un om vrea sa faca ceva, ii se da in cap...

In alta ordine de idei, eu tot nu inteleg urmatoarele:
"2. În situația în care nu mai depuneți nici o declarație firma va fi declarată de ANAF inactiva fiscala (HG 31/2003) și vi se va înscrie fapta în cazierul fiscal al firmei și al dvs." Special partea cu "dvs" - Eu persoana juridica, sau eu ca persoana fizica?
Iar urmatoarea, ce sa spun, mi-a adus un zambet launtric:
"3. Dacă nu veți plăti vi se va face executare silită, neavând bunuri executabile pe firma , se va deschide procedura de faliment de catre ANAF și statul se va închide cu datoria scoțându-va firma din lista datornicilor ca și insolvabila."
Sa inteleg ca daca nu platesc...statul pana la urma...inchide ochii?
Mi-ar veni foarte greu sa cred, avand in vedere in ce situatie ne aflam...

Inca o data, imi cer scuze pentru absoluta mea incultura in cea ce priveste legislatia...

@Bibike:
Mi s-a parut genial sfarsitul:
"Va doresc multa rabdare si noroc!" - apoi simpaticutul galben izbindu-se de perete :)) genial! =D>

Toate cele bune!
Parerea mea este ca taxa forfetara este neconstitutionala.

Este o "taxa pe statul degeaba". Adica un om are o firma si sta pe scaun si nu face nimic. Cu toate acestea el este obligat sa plateasca forfetar.
Mai rau, daca este in pierdere... atunci poate fi considerata o taxa pe pierdere.

Alberto Kurtyan