avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate lilyana21

Activitate lilyana21

sunt administrator la firma mea.stiu ca normal trebuie sa iau bani din firma sa ma platesc singura practic,dar stiam ca angajatorul recupereaza acesti bani de la casa de asigurari deoarece concediile medicale sunt platite de ei.contabila a inregistrat concediile medicale dar banii de la casa de asigurari unde ii primesc?contabila nu stie ca nu a mai inregisrat de foarte mult timp concedii medicale iar eu am societatea nou infiintata si nu stiu pre multe.

~~~~~~~~~~

eu sunt propriul angajator deoarece sunt administrator,este societatea mea.Eu stiam ca banii de pe concedii medicale sunt platiti de casa de asigurari si asta era dilema mea de unde iau eu acesti bani pe concedii?
Buna ziua,
Sunt angajata la societatea mea si in ultimele 3 luni am fost in concediu prenatal.
Vreau si eu sa stiu cand ,unde si cine imi plateste concediul medical?
Da,sunt in concediu de maternitate,contractul trebuie suspendat din ziua in nasc?Sper sa nu faca vreo greseala contabila si cand ma duc cu actele la asistenta sociala sa-mi zica ca nu e bine.
Si tot contabila mi-a zis ca nu pot sa ma inscriu sa fac asigurari de sanatate ca sunt administrator,dar nu vad ce legatura are deoarece cunosc multe persoane care sunt angajate si pot face asigurari.
Multumesc mult pt raspuns.

freeelis a scris:
Potrivit DEX:
DIVIDÉND, dividende, s. n. Parte din profitul unei societăti pe actiuni care revine fiecărui actionar în raport cu actiunile pe care le posedă. Din fr. dividende, lat. dividendus.
Impozitul pe dividende se stabileşte prin aplicarea unei cote de impozit de 16% asupra dividendului brut distribuit/plătit unei persoane.

Multumesc,
Nu prea sunt in tema :">
dividente? adica trebuie sa platesc alti bani inafara de cei 16% impozit pe profit?Asa am inteles de la diverse persoane dar nu sunt asa lamurita.
In concluzie beneficiez de indemnizatie.
Multumesc pt raspuns
asta stiu,dar fiind administrator la societatea mea chiar daca eu intru in concediu de crestere a copilului tot o sa am un venit deoarece societatea nu o inchid.Contabila a sugerat sa transfer societatea pe numele sotului.
copilul urmeaza sa se nasca zilele acestea,am contract individual de munca pe 4 ore cu incadrare de administrator
Buna seara,
Am terminat masteratul in iulie iar in august m-am angajat ca administrator cu 4 ore la societatea infiintata de mine fiind asociat unic.
Intrebarea mea este daca beneficiez de indemnizatie deoarece contabila mi-a zis ca nu beneficiez pt. ca fiind administrator eu am un venit si trebuie sa nu am nici un venit in momentul in care depun actele la asistenta sociala.
Asa este?
Multumesc