avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Activitate igabi44

Activitate igabi44

Răspuns la discuția card de pensie
Am sa ma duc si la colegiul medicilor si am sa cer si o scrisoare medicala. Incerc si asa sa pot grabi lucrurile. Da, trebuie sa o luam acasa daca nu platim. Multumesc!
Răspuns la discuția card de pensie
Este un oras mic... nu poti face nimic aici, nimeni nu stie ce sa te invete.... Am fost la n notari, nu stiu cum sa procedez, am vorbit la CEC si in oras si in Bucuresti... nimeni nu stie ce putem face...
Discuție card de pensie
Buna seara,
de curand, soacra mea a fost diagnosticata cu Alzaihmer, dementa severa. Este internata intr-un spital de psihiatrie unde, dupa 50 zile, ar trebui sa platim 1000 lei sau sa o luam acasa, ceea ce este imposibil in starea in care este. Nu avem cu ce plati spitalul pentru ca nu ii putem scoate pensia, a pierdut cardul. Noi nu ne permitem din salariile pe care le avem. Cheltuielile sunt foarte mari (pampers, medicamente) plus ca s-au strans destule datorii unde locuieste (curent intrerupt, intretinere, gaze... si 1500 lei somatie la o companie de telefonie)
Am fost la banca unde are contul in care primeste pensia, nu ne-au ajutat cu nimic, nu ne-au dat niciun raspuns. Am depus actele medicale la Tribunal pentru a o putea reprezenta (curator), dar aici ne-au spus ca dureaza 2-3 luni si poate ca nici atunci nu vom primi un raspuns favorabil. Deci, un om este condamnat la moarte (daca o luam acasa) si va putea pierde si acel apartament in care a locuit.
Va rog, ajutati-ma sa gasesc o cale de rezolvare cat mai repede pentru situatia asta.
Va multumesc,
Gabi Ieremia
Răspuns la discuția credit neachitat, mama decedata
Am vorbit cu cei de la asigurare si au zis ca ei nu platesc. Nici eu si nici cei de la banca nu am vazut polita de asigurare. Ce pot sa fac? Am facut copii de pe fisa de la medicul de familie (2009-2011) sa se vada ca ea avea poliartrita reumatoida si hipertensiune arteriala (14,7),ceea ce e normal la varsta ei-67 ani,dupa cum spune si medicul. Lua tratament pt tensiune (enap),un medicament pe care il ia si persoane mai tinere. Nu avea niciun semn ca ar avea tumoare. Am aflat prea tarziu... Deci, cei de la asigurare nu aveau motiv sa intrerupa polita. Au zis ca avea hipertensiune arteriala si.


Buna seara,
Mama mea a luat un credit de 8.500 lei, in ian. 2011, iar in iunie a decedat (tumoare cerebrala). Eu am mai platit rate pana in sept. 2011. In contract nu e prevazut ca mostenitorii (eu si sora mea) vor prelua datoria. Societatea de asigurari a spus ca va inceta polita de asigurare. Suntem obligati, noi mostenitorii sa preluam datoria? Eu am un venit de 300 lei,iar sora mea lucreaza in strainatate fara acte.....
Va multumesc