Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit neachitat, mama decedata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit neachitat, mama decedata

Buna seara,
Mama mea a luat un credit de 8.500 lei, in ian. 2011, iar in iunie a decedat (tumoare cerebrala). Eu am mai platit rate pana in sept. 2011. In contract nu e prevazut ca mostenitorii (eu si sora mea) vor prelua datoria. Societatea de asigurari a spus ca va inceta polita de asigurare. Suntem obligati, noi mostenitorii sa preluam datoria? Eu am un venit de 300 lei,iar sora mea lucreaza in strainatate fara acte.....
Va multumesc
Daca dvs ati dezbatut masa succesorala,respectiv ati acceptat "activul" defunctei,aveti obligatia sa achitati si eventualele datorii ale acesteia
Mostenitorii, daca au acceptat succesiunea, preiau atat activul cat si pasivul, adica datoriile. Spuneti ca societatea de asigurari a spus ca va inceta polita de asigurare. In mod normal, daca la incheierea contractului de imprumut mama dumneavoastra a fost obligata la incheierea unei polite de asigurare de viata, iar ratele au fost platite constant, pana la deces, societatea de asigurare trebuie sa suporte creditul neachitat catre banca. Indemnizatia de asigurare reprezinta suma ce ramane de achitat catre banca la momentul decesului asiguratului.
Am vorbit cu cei de la asigurare si au zis ca ei nu platesc. Nici eu si nici cei de la banca nu am vazut polita de asigurare. Ce pot sa fac? Am facut copii de pe fisa de la medicul de familie (2009-2011) sa se vada ca ea avea poliartrita reumatoida si hipertensiune arteriala (14,7),ceea ce e normal la varsta ei-67 ani,dupa cum spune si medicul. Lua tratament pt tensiune (enap),un medicament pe care il ia si persoane mai tinere. Nu avea niciun semn ca ar avea tumoare. Am aflat prea tarziu... Deci, cei de la asigurare nu aveau motiv sa intrerupa polita. Au zis ca avea hipertensiune arteriala si.