avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate amir10

Activitate amir10

Buna ziua,
Pe 21 august, am divortat la notariat de comun acord in luna august (avem si un copil de 2 ani care a ramas in ingrijirea mea). Ne-am inteles asupra tuturor aspectelor verbal. Avem de partajat o casa aflata sub ipoteca si un apartament in coproprietate cu parintii mei (50% ei si 50% noi). Am convenit ca vindem casa, achitam creditul si impartim ce ramane la 2, vindem ap., un sfert ia el, un sfert iau eu si jumatate parintii mei.
Noi locuiam cu copilul la casa, iar ap. era in chirie. Inainte de a divorta, pe 5 august s-a mutat la ap. (chiriasii au plecat la inceput de luna) fara acordul meu. Am convenit sa locuiasca acolo pana cand vindem casa si apartamentul. Acum nu mai este de acord sa vinda casa, nici sa contribuie la plata ratelor pt creditul ipotecar, nici sa vanda apartamentul, motivand ca ofertele care le-au facut posibilii cumparatori sunt prea mici. Momentan nici servici nu mai are, asa ca nu are de unde sa plateasca pensie alimentara (pe luna august a mentionat ca nu plateste pensia la copil pt ca divortul s-a pronuntat pe 21 august).
Ce pot face pentru a-l determina sa fie de acord cu vanzarea casei si a ap. (la pretul pietei, conform ofertelor care ne-au fost facute), avand in vedere ca eu nu-mi pot permite plata ratei la casa si intretinerea unui copil fara ca el sa nu contribuie cu nimic?
Sper ca am fost coerenta, va multumesc, astept raspuns.
Buna ziua,
Ne-am casatorit in 2003. In 2004 am cumparat impreuna cu parintii mei un apartament cu 2 camere (jumatate noi,jumatatate parintii mei).
In 2008 am cumparat o casa cu 60 000 euro credit ipotecar pe numele meu (el nu avea atunci servici) plus 15 000 euro avans, care a fost platit dintr-un credit de nevoi personale tot pe numele meu. Pe contractul de ipoteca apare ca si codebitor, dar toate ratele le-am platit eu din salariul meu (acum are servici, dar salariul este mult mai mic decat rata).
In cazul unui divort, cum se va face partajul?
Mentionez ca avem un copil de 2 ani impreuna si el doreste sa deschida actiune de divort, iar de o intelegere amiabila deocamdata nu poate fi vorba.
Multumesc.