avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate rusulia

Activitate rusulia

Buna ziua,
Tatal meu care a decedat anul acesta avea o pensie de 500 lei.
Cand tata a decedat i-am depus mamei la casa de pensii Ilfov, dosarul pentru pensia de urmas. La casa de pensii mi s-a spus ca v-a primii o pensie 350 lei deoarece nu exista pensie mai mica si ca va primi si un ajutor lunar dar asta dupa ce va primi prima pensie ca va trebui sa fac alt dosar. Pe decizia care i-a venit acasa era stabilita pensia de 256 lei dar cand i-a venit pensia intr-adevar a primit 350 lei. Asa cum am fost sfatuita de cei de la casa de pensii m-am si dus sa-i depun mamei alt dosar pentru a i se acorda si ajutorul acela lunar de 113lei.
Am depus dosarul pe 17 noiembreie 2011 , am primit hartia acasa la inceputul lui decembrie 2001 de unde rezulta ca i s-a acordat cu 1 noiembrie. Dar pe 15 decembrie in loc a primeasca 350 lei +113 lei pe noiembrie +113 pe decembrie cum am inteles din decizia pe care am promit-o , a primit 256 lei +113 lei. Nu am inteles ce s-a intamplat si am sunat la casa de pensii de unde mi s-a raspuns ca asa este corect. Va rog de aceea daca puteti sa-mi spuneti care este de fapt realitatea si ce am de facut daca nu este corect.

Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti de ce nu am primit ajutorul integral pentru incalzire in luna noiembrie deoarece eu am avut venitul ,,0'' pe luna octombrie 2011.
Adeverinta de venit pe care am depus-o la dosar a fost cu venitul de pe luna septembrie care de fapt a fost ultimul meu venit pentru faptul ca mi-a incetat contractul de munca cu data de 01 octombrie 2011 ceea ce era specificat si in adeverinta respectiva.
Nu trebuia sa se calculeze avand in vedere luna octombrie si nu luna septembrie?

Multumesc

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti de ce nu am primit ajutorul integral pentru incalzire in luna noiembrie deoarece eu am avut venitul ,,0'' pe luna octombrie 2011.
Adeverinta de venit pe care am depus-o la dosar a fost cu venitul de pe luna septembrie care de fapt a fost ultimul meu venit pentru faptul ca mi-a incetat contractul de munca cu data de 01 octombrie 2011 ceea ce era specificat si in adeverinta respectiva.
Nu trebuia sa se calculeze avand in vedere luna octombrie si nu luna septembrie?

Multumesc