avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate mickym32

Activitate mickym32

Răspuns la discuția Grilaj la geamul de la parter
Buna ziua,subiectul grilaje constituie si pentru mine un stres.Am intrat in programul de reabilitare termica cu primaria,vor incepe lucrarile si mi-au spus ca vor da jos grilajele si nu le voi putea remonta timp de trei ani,asta insemnand perioada de garantie a lucrarii.Motivatia este ca se va face condens din cauza acestor grilaje si vom pierde garantia lucrarii.Iar asociatia de proprietari,implicit si proprietarii vor fi obligati la plata integrala a intregii lucrari.Ma intreb oare, daca aceste grilaje prinse in niste suruburi afecteaza calitatea lucrarii,acelasi lucru se va intampla si cu aerul conditionat?Ati auzit cumva de vreo lege impusa de normele europene(banii fiind luati din fondurile europene) care sa interzica montarea grilajelor la final de lucrare sau sa anuleze garantia lucrarii?Multumesc frumos.O zi buna.

Proiectul original al cladirii este acela de cand s-a construit blocul? Si daca nu a fost prevazut cu grilaje la parter, exista vreo lege care sa interzica montarea acestora,avand in vedere siguranta cetateanului?Cladirea este din 71.Multumesc frumos pentru informatii.O seara buna.
Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc din sectorul 6,la parter.Nu de mult,am fost informati ca vor incepe lucrarile de reabilitare termica.Aceasta lucrare se va face prin programul acela cu primaria si fonduri europene.Mi s-a adus la cunostinta de catre inginerul echipei,care va efectua lucrarea la blocul nostru, ca este imperios necesar sa dau grilajele jos si ca exista mai nou,o lege care nu-mi va permite sa le montez la loc timp de trei ani,perioada de garantie a lucrarii.Daca o voi face,se va pierde aceasta garantie.Spunea ca este o lege noua,valabila doar pentru cei care isi reabiliteaza blocul prin primarie,cu ajutorul acestor fonduri europene.
Mi se pare total aberant ceea ce spunea acel sef de echipa,motivul principal fiind condensul care poate aparea in urma montarii acelor grilaje.Cum poate aparea in conditiile acestea condensul? Grilajele au fost montate curand,au design,deci nu se pot lega de acest aspect.Si consider ca cel mai important lucru este siguranta locatarului.Cunoasteti vreo lege adoptata curand,in sensul acesta?Multumesc frumos si sper sa-mi puteti da cateva informatii legate de acest subiect.O zi buna.