avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate pradanel

Activitate pradanel

Am primit raspuns dupa 32 de zile, foarte generic si inutil dupa parerea mea.
Rezumatul ar fi ca acum trebuie sa contactez eu cumva operatorul site-ului si sa le trimit inapoi raspunsul in cazul in care primesc, asta inseamna foarte probabil inca o luna.
Imi vine sa fac plangere impotriva anspdcp :))
Mi-e sila deja si probabil sunt multi in ipostaza asta care renunta. Si asa autoritatile zic ca nu sunt cazuri nerezolvate.
Probabil in vreo 2 ani o sa se rezolve, pana atunci are timp si sa moara posesorul site-ului sau sa dea faliment.
Sau isi schimba numele firmei si pastreaza (normal) lista de numere de telefoane si continua pentru inca 2 ani.
Răspuns la discuția Confidentialitate Email
Multumesc!
Buna ziua,
Am o curiozitate:
Daca eu scriu un email si il public pe internet lasand vizibile toate campurile: "From", "To", "Subject", "Message".
Deci efectiv tot.
Trebuie sa cer aprobare sa il pot face public, de la persoana ce este trecuta in campul "To" ?
Sau acest email este, cum cred eu, proprietatea mea?
Fiindca nu am publicat nimic ce ar fi facut/zis destinatarul.
Doar cuvintele mele.
Singurul lucru ce ma gandesc ca ar necesita aprobare: este daca pot sa fac publica adresa de email destinatarului.
Ceea ce nu mi se pare nici asta o ilegalitate.
Ma insel?
Multumesc!
O zi placuta!
Am gasit pe site-ul anaf.ro un cont IBAN al trezoreriei de la resedinta mea in dreptul caruia scrie: Taxe judiciare de timbru si alte taxe de timbru.
Daca fac un transfer de 5 lei in contul acesta se accepta sa imprim rezultatul tranzactiei online si sa il atasez cererii de "definitiva"? Sau o sa intampin probleme la cei de la ghiseul tribunalului?
Multumesc!
Buna seara,
Am o nelamurire in legatura cu taxa de timbru,
Trebuie neaparat achitata la unitatea administrativ teritoriala pe raza careia aveti domiciliul sau reşedinţa(Finante). ?
In sensul in care eu daca sunt momentan in Cluj-Napoca trebuie sa merg neaparat sa o platesc unde am domiciliu?
Nu se poate plati si in Cluj-Napoca?
A fost o singura infatisare fiindca am optat pentru judecarea in baza probelor si am recunoscut fapta in totalitate. Nu ar fi trebuit sa mai apara modificari banuiesc.
Ok, deci cea de pe website are doar aspect informativ. Nu se poate folosi.
Multumesc mult!
Buna ziua,
Multumesc de raspunsul foarte prompt!
Intre timp am editat intrebarea si am adaugat niste informatii legate de acest document care il pot downloada de pe site-ul curtii de apel cluj-napoca. Oare este acest document de folos sau trebuie sa fac cerere pentru unul nou?
Buna ziua,
Cum se poate obtine copia hotararii judecatoresti de condamnare sau de revocare a pedepsei complementare a interzicerii exercitarii profesiei sau ocupatiei de conducator de vehicule, prevazuta de Codul penal, dupa caz, ramasa definitiva?

Aceasta hotarare imi este necesara la dosarul pentru redobandirea permisului de conducere.
Mi-a fost anulat in urma unei infractiuni ramasa definitiva in 29 octombrie 2013.
Tocmai a trecut un an de la aceasta data si pot sa redobandesc permisul de conducere.
Tin sa mentionez: Curtea de apel Cluj-Napoca are un website prin care te poti autentifica cu o parola care mi-a fost transmisa inclusiv prin citatia de la tribunal unde pot vizualiza documentele de la dosarul meu.
Aici am gasit un document numit "hotarare". Are 7 pagini si incepe asa:

SENTINŢA PENALĂ Nr. XXXXX/xXXX
Şedinţa publică de la 29.10.2013
Completul compus din:

Aceasta este hotararea de care am nevoie pentru dosarul de permis de conducere?
Si daca da, trebuie legalizata?
Precizez ca la finalul documentului apar numele presedintelui si grefierului dar nu sunt semnaturi.
Buna seara,
In 29 octombrie 2013 a fost data sentinta definitiva, 1 an si 4 luni cu suspendare si 3 ani si 4 luni de incercare si implicit 1 an in care nu pot sa ma prezint pentru examenul de permis de conducere.
Intrebarea ar fi daca trebuie sa urmez iar cursurile scolii de soferi pentru redobandire, in cazul in care mie mi s-a anulat permisul de conducere, sau doar pe baza de dosar se face aceasta redobandire?
Intreb pentru ca am vazut/auzit ambele variante.
Vreau sa va multumesc pentru toate informatiile si ajutorul oferit!

O seara buna!