avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate maramara11

Activitate maramara11

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si clarificari.
Am studiat legea de care ati spus, si intr-adevar nu este mentionat ca ar trebui sa fi absolvit cu diploma facultatea.
Va doresc o zi buna!
Deci nu este obligatorie finalizarea cu diploma a cursurilor facultatii? Eu am inteles din primul dumneavoastra raspuns ca, pentru a primi indemnizatia, copilul trebuie sa se nasca dupa ce eu am terminat un an de masterat. Daca as primi-o si pe baza anului de 3 facultate, care a fost la zi, insa fara licenta, m-as bucura foarte tare, deoarece nu am mai fi nevoiti sa amanam conceperea copilului (adica acesta s-ar putea naste si inainte de octombrie 2013).
Imi cer scuze pentru insistenta si va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns.
Nelamurirea mea este, totusi, daca ultimul an de la cea de-a doua facultate s-ar lua in considerare, avand in vedere ca nu mi-am dat licenta. Asta pentru cazul in care copilul s-ar naste inainte de septembrie 2012.
Buna ziua!
Va cer sfatul in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului.
Doresc sa am un copil, insa vreau sa stiu daca pot beneficia de aceasta indemnizatie.
Situatia mea sta in felul urmator:
-in februarie 2012 am absolvit cu licenta cursurile unei facultati la distanta (trebuia sa dau licenta in iulie 2010, la finalul anului, insa am amanat-o)
-in iulie 2012 am absolvit cea de-a doua facultate, la zi, dar nu mi-am dat licenta
-in iulie 2012 am intrat la masterat, forma la zi, folosind pentru inscriere diploma de licenta de la facultatea finalizata la distanta, in februarie 2012.
In acelasi timp, am un apartament inchiriat pentru care platesc impozit pe chirie, din octombrie 2011.
1. As dori sa stiu, daca raman insarcinata si nasc inainte de luna octombrie 2013 (cand se va implini un an de studii la masterat, la zi), voi putea beneficia de indemnizatia respectiva?
2. Concediul maternal si indemnizatia oferita in acest timp se ofera doar persoanelor angajate anterior sarcinii? Am citit ca si daca s-a primit somaj o luna inainte de sarcina se poate oferi, insa nu stiu daca si in cazul meu. Eu pot aplica pt somaj daca sunt masteranda? si daca da, pot primi acel concediu si indemnizatia? Care ar fi valoarea acelei indemnizatii, daca eu nu lucrez?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Am recitit legea si totusi, sunt putin confuza. Legea spune clar: "(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1)." ( cazul meu este alin. 1, litera a): toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca",).
Daca eu ma incadrez in situatia persoanelor de la alin. 1, fiind studenta, am 23 de ani şi nu lucrez, deci nu obtin venituri din munca, consider ca exceptia mentionata ma vizeaza si pe mine. Chiar mai trebuie sa platesc acea contributie? Ce rost ar avea acea exceptie?
Si inca o intrebare. Legea spune ca "daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar". Contributia pe care eu as datora-o, stabilita pe baza chiriei (6,5%) ar fi mai mica decat cea calculata la un salariu minim. In acest caz, desi sunt asigurata fara contributie,pentru ca sunt studenta, nu am 26 de ani si nu sunt angajata, trebuie sa platesc o contributie egala cu cea a unui salariu minim pe tara? Mi se pare exagerat.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua!
Sunt studenta, deci asigurata conf. art. 257, alin 1 al legii 95/2006 privind reforma in sanatate, doresc sa stiu daca datorez contributie la CAS pentru venitul castigat din inchirierea unui apartament?