avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate an_na123

Activitate an_na123

O sentinta definitiva si irevocabila care a fost pusa in aplicare mai poate fi cumva atacata si in ce conditii? Poate la foruri internationala superioare? Multumesc
Buna ziua,

In anul 2008 ma aflam in Portugalia in vacanta. Acolo am fost arestat pt ca un domn de la o masa vecina m-a identificat ca fiind cel ce l-a jefuit cu un an in urma. Mi-am pus un avocat si am fost eliberat, dar procesul meu a inceput. Eu am trimis avocatului meu portughez documente care certifica ca eu exact in noaptea cand s-a comis jaful eram cazat la un hotel in Bulgaria, precum si o declaratie a taximetristului care a fost ghidul meu in oras, dar procurorul de acolo si judecatorul se indoiesc de aceste lucruri, spun ca desi eu apar in registrul de cazare al strainilor din hotel, alcineva ar fi putut plati nota de plata si eu as fi putut pleca in Portugalia dupa ce m-am cazat Avocatul imi spune ca iau ca si proba NEINDOIELNICA acea recunoastere facuta de mosul jefuit, dar acest lucru chiar nu este adevarat, eu CHIAR NU AM COMIS ACEA FAPTA.
Intrebarea mea este: ce posibilitate am ca sa-mi angajez un avocat din Romania care sa ma reprezinte acolo? Ce posibilitati de a scapa nevinovat am pt ca din ceea ce-mi spune avocatul portughez(care nu-si face datoria deloc) eu voi fi condamnat pt furt pe baza acelei recunoasteri total eronate.
Daca voi fi condamnat, voi fi imediat arestat sau am dreptul la recurs in libertate?
Va multumesc
dar eu in prezent frecventez cursurile de ZI ale unei alte facultati particulare. Beneficiez de indemnizatie pt copil? Multumesc
buna ziua

Am absolvit o facultate de stat la ID cu licenta in iunie 2011. Am nascut la sfarsitul lui august si acum sunt inscrisa la o facultate particulara la cursuri de zi. Beneficiez de alocatie de intretinere a copilului sau alte ajutoare de la stat? Mentionez ca nu sunt casatorita. In ce situatii as mai putea beneficia acum de ceva ajutor? Somaj sau poate altceva. Multumesc