avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate rokmony

Activitate rokmony

Buna ziua
Sunt asociat unic la un SRL și dețin un apartament achiziționat in 2005 de la persoana fizica într-un imobil din 1965. Valoarea rămasă in urma amortizării este de 100.000. Lei. Valoarea de piața a apartamentului este de 300.000.lei
1. Pot vinde apartamentul respectiv cu suma de 100.000. Lei către o persoana fizica? Am vorbit cu 2 notari care mi-au spus ca ei sunt obligați sa raporteze orice Tranzacție sub nivelul pieții și ma pot trezi cu control ANAF.
2. Se aplica TVA in cazul vânzării?
3. Dacă doresc închiderea SRL-ului și nu reușesc sa vând acest apartament ce se întâmpla cu el?
Mulțumesc
Buna ziua.sunt angajata din data de 15 ian. 2014 cu contract cu perioada determinata pana la 15 dec.2014.urmeaza sa nasc in jur de 1-5 martie 2015.din cate am inteles as putea sa intru in concediu maternal din 16 dec.2014 pe o perioada de 126 zile (max.84 pana la nastere, ceea ce e cam la limita, dar ok).Ce nu sunt sigura e in legatura cu concediul de crestea copilului, stiu ca se cer 12 luni de venituri.Eu una as avea 11 luni de munca si nu stiu daca perioada de 126 zile se ia in acest calcul.Aveti idee in legatura cu asta?
va multumesc
Răspuns la discuția BUNA ZIUA
buna ziua dana.daca am doar bon pe o cantitate mai mare(300-400 litri), pot sa deduc tva/cheltuieli, daca folosesc motorina pt un utilaj(excavator).imi lipsesc cateva facturi de la peco, am numai bonurile
Răspuns la discuția plata CAS la dividende
am inteles, va multumesc, nici nu vreau sa ma gandesc cat ajung penalitatile/dobanzile la banii astia incasati in dec 2008.am inteles ca ar exista varianta sa ma angajez undeva cu salariul minim si sa platesc CAS la acest venit minim, iar CAS pt dividende n-ar mai trebui platit in acest caz.suna absurd si golanesc, dar asta e Romania nu?
Societatea la care sunt asociat unic a realizat un profit de 160.000. ron in 2007, repartizat ca 60.000 dividende si 100.000. fond dezvoltare.dividendele le-am ridicat in dec 2008.acum am gasit pe internet ca trebuia sa platesc pe langa cei 16%(impozit dividende) si 5.5% CAS.iar acum pe langa cei 3300 ron ar fi si niste penalitati uriase.ideea e ca am scos de la finante zilele astea o adeverinta in care apar ca fara nici un venit in ultimii 5 ani:).mentionez ca nu sunt angajat, n-am declarat nici un venit pana acum, fiin doar asociat unic la aceasta firma.acum ma gandeam sa incep sa-mi platesc CAS si pensia, dar cu majorarile astea...
Buna ziua.Am o societate care detine utilaje de constructie(nu auto,stationare, deci neinmatriculate).Pana acum am folosit motorina cumparata din peco(100-200l/zi) pt care am doar bon fiscal(nu factura).Am auzit pareri cum ca nu pot deduce aceste cheltuieli decat daca cer factura de la peco.Stiti cumva care este regimul acestor bonuri fiscale pt motorina?