Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BUNA ZIUA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BUNA ZIUA

DACA UNITATEA ELIBEREAZA BON FISCAL SI FACTURA PLATESTE TVA DE 2 ORI?
Nu are de ce sa elibereze bon fiscal si factura, ci factura si chitanta.
TVA SE DEDUCE SAU SE COLECTEAZA NUMAI DIN FACTURA,EXCEPTIE FAC DOAR BONURILE FISCALE DE COMBUSTIBIL(ALIMENTARE DIN PECO),PENTRU CARE NU SE ELIBEREAZA FACTURA
buna ziua dana.daca am doar bon pe o cantitate mai mare(300-400 litri), pot sa deduc tva/cheltuieli, daca folosesc motorina pt un utilaj(excavator).imi lipsesc cateva facturi de la peco, am numai bonurile
referitor la deductibilitate TVA ,nu,va trebuie factura,avand in vedere ca e vorba de un utilaj;in codul fiscal la art 145 si 146(vezi si normele metodologice) sant prevazute unele exceptii pentru vehicule(sic,pe bonul fiscal ar trebui trecut si nr inmatriculare vehicul,si nu cred ca aveti,glumesc);referitor la cheltuiala,pentru ca bonul fiscal sa capete rol de document justificativ(vezi cheltuiala deductibila) puteti intocmi un decont de cheltuieli,receptie;vedeti si articolul de mai jos:
[ link extern ] /