Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deductibilitate bonuri de combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deductibilitate bonuri de combustibil

Buna ziua!...
Mai sunt acceptate bonurile de combustibil in contabilitate sau trebuie neaparat factura?
Daca valoarea bonului de combustibil este pana la 100 euro,se poate si fara factura,cu conditia ca pe bonul fiscal sa fie specificat codul fiscal al cumparatorului.Benzinariile elibereaza deja astfel de bonuri.
Se accepta si bonuri fara factura,numai ca deductibilitatea tva este data de factura sau bonuri cu tva mentionat (intruneste conditiile unei facturi simplificate).
Daca nu prezentati bonurile astfel cum am expus intra doar la cheltuiala nu se si deduce tva.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil