Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cod fiscal pe bonuri la firma neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cod fiscal pe bonuri la firma neplatitoare de TVA

Buna ziua.Firma de taxi neplatitoare de TVA trebuie sa mentioneze pe bonurile de combustibil codul fiscal ???
Multumesc.
Codul de tva se inscrie pt deductibilitate TVA.
in lipsa bonului fiscal care sa conţină CUI-ul cumpărătorului sau dacă nu există o factură care să însoţească bonul respectiv, atunci întreaga cheltuială de până la 100 de euro inclusiv tva nu este deductibilă fiscal
Sa clarificam-
pt.ce a intrebat utilizatorul-nefiind platitor de tva nu este obligat sa aiba inscris pe bonul de combustibil codul de inregistrare si nici nu este obligat sa detina o factura simplificata.

www.avocatnet.ro/content/art...
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil