avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate sackzitul

Activitate sackzitul

RCA-ul am inteles despagubeste zilele de spitalizare, medicamente, tije, etc. (totul pe baza de bonuri/facturi) + daune civile (daca se cer).

Eu fiind soferul eu sunt "autorul" iar victima este un bun prieten (care a fost pe scaunul din dreapta), care este momentan in spital (masina s-a rasturnat), spitalul a dat o foaie prin care spune: "Ca nu se poate trata in timp util in Romania", pe baza acestei foi + acel formular de la Casa de Asig de Sanatate, va fi trimis in Germania.

RCA-ul va despagubii facturile emise de spitalul din Germania privind spitalizarea, medicamentele, etc.? (deoarece este in UE)

Va multumesc.
Buna ziua,

Acum 10zile am facut un accident rutier (in masina eram eu, sofer, si doi prieteni de ai mei, pasageri), am iesit de pe drum, si m-am rasturnat, masina este dauna totala, eu am scapat doar cu doua zgarieturi, un coleg, are fractura de femur, i-a pus tija + o falanga de la mana rupta, saptamana asta il externeaza, iar celalalt a fost in coma, s-a trezit dupa 2 zile, acum inca este in spital, are problema la plamani si ceva contuzii la cap, din cauza impactului.

Politistul care mi-a intocmit P.V. mi-a spus ca s-a deschis un dosar penal de vatamare din culpa grava pe numele meu, pentru a nu se incepe urmarirea penala ei trebuie sa nu depaseasca 60 zilele de spitalizare, si ca trebuie sa ma duc sa dea declaratie la politie, cum ca nu depun plangere penala.

Am inteles ca se poate despagubii pe RCA, daunele materiale si morale, ei daca nu depun plangere penala impotriva mea (suntem prieteni buni, ii stiu de vreo 6-7ani, acum studenti, bine ca am scapat cu viata) pot cere la Asigurator doar plata despagubirilor materiale (tija, medicamente, spital, am inteles ca totul pe baza de bonuri, facturi)???

Va multumesc.