Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier, vatamare corporala grava din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier, vatamare corporala grava din culpa

Buna ziua,

Acum 10zile am facut un accident rutier (in masina eram eu, sofer, si doi prieteni de ai mei, pasageri), am iesit de pe drum, si m-am rasturnat, masina este dauna totala, eu am scapat doar cu doua zgarieturi, un coleg, are fractura de femur, i-a pus tija + o falanga de la mana rupta, saptamana asta il externeaza, iar celalalt a fost in coma, s-a trezit dupa 2 zile, acum inca este in spital, are problema la plamani si ceva contuzii la cap, din cauza impactului.

Politistul care mi-a intocmit P.V. mi-a spus ca s-a deschis un dosar penal de vatamare din culpa grava pe numele meu, pentru a nu se incepe urmarirea penala ei trebuie sa nu depaseasca 60 zilele de spitalizare, si ca trebuie sa ma duc sa dea declaratie la politie, cum ca nu depun plangere penala.

Am inteles ca se poate despagubii pe RCA, daunele materiale si morale, ei daca nu depun plangere penala impotriva mea (suntem prieteni buni, ii stiu de vreo 6-7ani, acum studenti, bine ca am scapat cu viata) pot cere la Asigurator doar plata despagubirilor materiale (tija, medicamente, spital, am inteles ca totul pe baza de bonuri, facturi)???

Va multumesc.
sackzitul, utilizator
Da a inceput urmarirea penala impotriva dvs dupa cum se vede.Intradevar prietenii dvs trebuie sa se prezinte la Politie si sa mentioneze ca nu inteleg sa se planga impotriva dvs si ca nu au pretentii fata de dvs.Formulati cerere la asigurator si vedeti care este pozitia acestuia referitoare la daunele materiale cauzate celor doi.Depuneti deocamdata copii ale actelor medicale.