Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident cu vatamare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident cu vatamare

Buna ziua.As avea si eu o intrebare in legatura cu un accident care a avut loc pe 9 iulie 2009.Atunci am accidentat un copil care a sarit brusc in fata masinii,accidentul avand loc pe o straduta putin circulata......mentionez ca mama acestuia se afla pe partea opusa a strazii si acesta a vrut sa fuga spre ea fara sa se asigure.Din accident copilul sa ales cu o fractura de femur,iar masina nu a avut nici o avarie,viteza fiind de 40 km/h.In spital a stat 4 zile(deoarece a fost si weekend),si ia fost pusa o tija ca sa ajute la sudarea corecta a osului.Eu m-am inteles cu tatal copilului,acesta mergand la politie si declarand ca nu are nici o pretentie, si ca nu se va duce la IML pt. certificat medical.De la acea data nu am mai primit nici un raspuns de la Politia rutiera,si asa vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti cum asa putea sa aflu ce sa intamplat cu dosarul meu,si daca exista un termen legal pe aceasta tema.Va multumesc!
probabil tatal copilului nu a depus plangere.
oricum in astfel de situatii, nu trebuie sa dti nicio despagubire, pt ca trebuie sa obtineti achitarea.
ce vina aveti dvs ca acel copil v-a tzasnit in fata masinii fara sa fie la o trecere de pietoni. dvs nu aveti vina, ati fi achitat si nu aveti de ce sa platiti daune.
daca nu ati primit nimic, inseamna ca nici nu nu s-a facut vreo plangere impotriva dvs.

av.m.vasilescu
Va multumesc frumos!!!