Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident de circulatie

Buna ziua,
La data de 29 mai 2007, am fost victima unui accident de circulatie.
Dinamica accidentului este urmatoarea: cel care a produs accidentul a efectuat o depasire, incalcand marcajul longitudinal continuu, intr-o curba destul de periculoasa, a patruns pe contrasens, intrand in coliziune frontala cu masina condusa de mine.
Ca urmare eu am suferit: fractura de femur, luxatie de bazin si rotula, iar ulterior, o interventie chirurgicala in urma careia mi sa introdus o tija in femur, tija ce urmeaza a fi extrasa dupa aproximativ 1 an.
Am primit un certificat de la medicina legala cu 110 zile ingrijiri medicale pentru acestea, iar datorita faptului ca ulterior am facut si o embolie pulmonara destul de grava, pentru care si urmez un tratament de 1 an si 1/2 cel putin, urmand a fi trimis catre politie, un certificat cu inca 90 zile, de ingrijiri medicale.
Acesta este un cetatean Roman cu domiciliul in Marea Britanie, iar masina, un Jaguar, era pe numele sotiei, aceasta fiind cetatean Englez.
Ca urmare a acestui lucru eu am cheltuit pana acum aproximativ 12000 Euro lucru ce poate fi dovedit cu chitante sau martori.
Doresc sa stiu ce sanse am sa-mi recuperez aceasta suma de bani cel putin, in situatia in care-l actionez in judecata, deoarece in urma discutiilor pe care le-am avut cu acesta nu vroia sa-mi ofere decat 3000 euro, iar asigurarea Carte verde nu a dat-o la dosar sub motiv ca nu o are la el.
Acesta a incercat inca din primele zile de spitalizare sa obtina de la mine o declaratie notariala precum ca nu as avea pretentii pentru a se inceta urmarirea penala impotriva lui.
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
In cazul n care pers. detinatoare a masinii nu poseda asigurare, va puteti adresa Fondului victimelor strazii, potrivit prezentului act normativ, pentru a recupera intreaga p[aguba. Daca are asigurare, sa va dea o copie pentru a recupera direct de la asigurator. explicati-i sa nu se opuna, intrucat daca veti primi banii de la Fond, acesta, dupa plata, va recupera banii de la pers. vinovata.
Ordin nr.13127/2006/16.08.2006
pentru punerea în aplicare a Normelor privind Fondul de protectie a victimelor strazii
(Publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 733 din 28 august 2006)
Doinita Stingaciu, Avocat