avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Adaka

Activitate Adaka

Răspuns la discuția Iesirea din indiviziune
Buna ziua,
Am si eu o problema in acest sens: iesirea din indiviziune din partea mamei mele...Au fost 5 frati...Acum mai sunt in viata doar 3...
Povestea este asa:
Pe timpul lui Ceausesc, terenul bunicilor mei din partea mamei a fost confiscat...bunicii au murit amandoi, bunicul intai, iar la un an distanta si bunica, undeva pana in anii '80...prin '83 a murit unul dintre cei 5 frati...ramanand la mostenire fiul acestuia, minor fiind (1 an, la vremea respectiva)... Dupa revolutie, primarul din comuna respectiva, unde se afla terenul, l-a chemat pe unchiul meu (fratele cel mare a mamei mele, care a ramas in comuna) si i-a sp ca trebuie sa primeasca terenul bunicilor mei...cum din cei 5 frati, doar unul a ramas pe locul natal...evident ca pe el l-a contactat primarul...
Bun...
Prin '90 si ceva, a murit si matusa mea...ramanand la mostenire 2 fiice...de negasit, de altfel (am incercat sa iau legatura cu ele - de specificat ca noi, verii primari, nu am tinut niciodata legatura)...asa ca au ramas 3 in viata...
Prin 2003, se trezeste unchiul meu sa faca titlu de proprietate pe tot terenul extravilan, 4h 600mp....trecandu-i pe ceilalti pe verso...insa...surpriza...apare un nume nou, care nu are legatura cu familia mamei mele...si a disparut unul dintre frati...anume...cel decedat in 1983.
Din cate am aflat de la mama mea, ar mai fi si padure in aceasta mostenire, si anume 8 arii, plus vita de vie, care acestea nu sunt trecute pe titlu de proprietate....
Mama mi-a sp ca aceasta padure ar fi in proprietatea fratelui ei vitreg, din prima casatorie a bunicului meu...si, sincera sa fiu, nu inteleg...ce treaba are el cu mostenirea bunicului meu? Din spusele mamei mele, el si-a luat partea, pe care bunicul i-a dat-o ca si zestre, inca de pe vremea cand traia bunicul meu...
Povestea este incalcita rau...
De mentionat ca unchiul, care a ramas in locul natal, a mintit primarul ca mama mea si cu matusa mea, cele doua care mai sunt in viata, sunt plecate in strainatate si asa a putut sa i se faca titlu de proprietate pe tot terenul...
Mama a aflat de "surpriza" unchiului mei si s-a dus sa stea de vorba cu el pe cale amiabila de a i se da cota parte din mostenire, insa acesta a refuzat si culmea, a mai si scos-o fortat din curtea lui...Este foarte recalcitrant cand vine vorba de dat dreptul ei din mostenire...
Deja au trecut aproape 8 ani de cand si-a facut titlu de proprietate pe terenul extravilan...
Ma ocupam mai de mult de acesta problema, dar avand o varsta destul de frageda la acea vreme, nu am putut sa fac ceva, iar mama nu prea le are cu legile...incat sa stie sa-si ceara dreptul la mostenire...
Am tot consultat avocati, si toti mi-au spus parerea lor, care de altfel...parere care difera de la avocat la avocat, insa numai asupra unui lucru au cazut toti de acord, si anume: TREBUIE SA FAC IESIRE DIN INDIVIZIUNE...
As putea sa o fac pe cale amiabila, la notar...fara a mai plati taxa de timbru la valoare, expertiza topologica, si asa mai departe, insa unchiul meu refuza...
Plus de asta:
1. avea dreptul primarul sa elibereze un titlu de proprietate pe numele unchiului meu?
2. primarul poate raspunde penal?
3. ce se intampla cu toate fructele de care unchiul meu s-a folosit, cultivand pamantul din partea de mostenire a mamei mele?
4. probabil el a platit impozitul si pe partea ei de mostenire... de ce a facut asta si de ce refuza sa ii dea pe cale amiabila cota ei?
5. as putea sa inaintez o actiune la judecatoria de pe raza judetului unde se afla terenul, respectiv judetul IALOMITA, si sa cer daune cominatorii, morale, materiale, atat unchiului meu, cat si primariei sau primarului personal, intrucat au/a eliberat un act, fara ca ceilalti sa fie de acord?

Va rog, dati-mi un sfat!!!
Multumesc
Law Consulting and Management – Servicii juridice




Nu neglijati importanta consultarii unui avocat sau a unui consilier juridic!

Oferim asistenta juridica, consultanta juridica, negocieri in domeniul dreptului civil, drept comercial, dreptul familiei, drept international. De asemenea oferim consultanta in retrocedari, infiintare firme, procese de divort sau partaj, procese de mostenire, succesiune, intabulare.

Aici veti gasi rezolvarea problemelor dumneavoastra juridice, sfaturi competente in materie de drept si nu in ultimul rand confidentialitatea de care consideram ca trebuie sa va bucurati!

In ambele situatii veti beneficia de servicii de inalt profesionalism a Societatiilor si Cabinetelor de Avocati cu care colaboram, iar, in aceasta structura clientela proprie a Societatii va beneficia si de mari reduceri de onorarii in cadrul proceselor, precum si credit in activitatea de consultanta permanenta.

Credem ca vom reusi sa acoperim in acest fel o paleta larga in probleme juridice, inclusiv pledoarii rezonante pentru dumneavoastra.

In materie comerciala: Infiintari firme, modificari in structurile comerciale, mariri de capital, asociati, orice relatii cu Registrul Comertului. De asemeni, litigiile de natura comerciala vor fi sustinute in fata instantelor de la Judecatorii pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie- sectia comerciala, precum si in fata Curtii de Arbitraj Comercial International de pe langa Camera de Comert si Industrie a Romaniei.

De altfel, va asistam societatiile comerciale in activitatea curenta, va asistam in faza de lichidare, in cadrul procedurii de faliment, de altfel, putem fi avocatul dvs. in calitate de creditori ai unei societati falimentare.

Va putem asista la negocieri pentru incheierea unor Contracte civile sau comerciale, precum si in cazul concilierilor Contractelor comerciale si va putem fi alaturi la orice intalnire cu partenerul dvs. de afaceri.



De asemenea, clientul trebuie sa fie informat ca, daca este cazul, putem forma o echipa care se poate canaliza pe:

Redactare contracte. Aceasta echipa a acumulat experienta semnificativa in redactarea aproape a oricarui tip de contracte de afaceri si in intelegerea nevoilor clientilor romani ca si straini, incluzand o mare varietate de contracte de servicii, contracte complexe de vanzari (vanzari angro, vanzari cu amanuntul, etc.), distributii si francize, furnizari/aprovizionari, contracte de transport, contracte in marketing, media si publicitate, sponsorizari, cercetare si dezvoltare, transferuri de bunuri, transfer de tehnologie, finantari, contracte de imprumut, recunoastere de datorii, concesionari, leasing, constructii, contracte de inchiriere si comodat, know – how, IT, contracte de training si consultanta etc.

1. Redactare actiuni judecatoresti - civile, comerciale si penale.

2. Recuperare debite si/sau bunuri.

3. Executare debitori.

4. Reprezentare in fata executorilor judecatoresti.

5. Constituire dosare de executare debitori.

6. Demersuri si precizari juridice.

7. Obtinere de situatii juridice.

8. Gasirea de solutii legale pentru executarea optima si in timp a sarcinilor atribuite.

9. Proceduri de drept societar, inclusiv in fata Registrului Comertuilui Bucuresti si Ilfov.

10. Efectuarea procedurilor cerute de lege in fata unor institutii si autoritati publice.

11. Reprezentarea intereselor societatii in fata notarului, autoritatilor si institutiilor publice.

12. Analizarea contractelor existente intre societate si furnizori - clienti si adaptarea lor conform legislatiei comerciale si civile si intereselor societatii.

13. Solutionarea problemelor aparute in activitatea societatii din punct de vedere legal.

14. Redactari cereri de chemare in judecata, intampinari, plangeri conventionale, plangeri penale, convocari la conciliere, memorii, sesizari, adrese, etc.

15. Gestionarea documentelor cu caracter juridic.

16. Redactare corespondenta comerciala, de acte co continut juridic, norificari, somatii, contracte civile si comerciale.

17. Obtinere autorizatii necesare functionarii societatii.

18. Instante – Judecatorii, Tribunal, Curtea de Apel, Curtea Suprema: depuneri cereri: punere - repunere pe rol, cerere in anulare, cereri recurs, intampinari, etc.

19. Registrul Comertului – Societati Comerciale: constituiri, modificari, dizolvari, radieri, autorizari, etc.

20. Camera de Munca Ilfov: contracte de munca pentru straini, premis de munca si de sedere, adeverinte medicale, etc.

21. Poilitia Rutiera: inmatriculari masini pentru persoane fizice si juridice, radieri, etc.



Roxana Navroschi

Consilier juridic

Tel: 0755062899

E-mail: office@servicii-jurist.eu

roxana.navroschi@gmail.com

[ link extern ] /

[ link extern ]
Răspuns la discuția Garantie vanzare imobil
Law Consulting and Management – Servicii juridice

Nu neglijati importanta consultarii unui avocat sau a unui consilier juridic!

Oferim asistenta juridica, consultanta juridica, negocieri in domeniul dreptului civil, drept comercial, dreptul familiei, drept international. De asemenea oferim consultanta in retrocedari, infiintare firme, procese de divort sau partaj, procese de mostenire, succesiune, intabulare.

Aici veti gasi rezolvarea problemelor dumneavoastra juridice, sfaturi competente in materie de drept si nu in ultimul rand confidentialitatea de care consideram ca trebuie sa va bucurati!

In ambele situatii veti beneficia de servicii de inalt profesionalism a Societatiilor si Cabinetelor de Avocati cu care colaboram, iar, in aceasta structura clientela proprie a Societatii va beneficia si de mari reduceri de onorarii in cadrul proceselor, precum si credit in activitatea de consultanta permanenta.

Credem ca vom reusi sa acoperim in acest fel o paleta larga in probleme juridice, inclusiv pledoarii rezonante pentru dumneavoastra.

In materie comerciala: Infiintari firme, modificari in structurile comerciale, mariri de capital, asociati, orice relatii cu Registrul Comertului. De asemeni, litigiile de natura comerciala vor fi sustinute in fata instantelor de la Judecatorii pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie- sectia comerciala, precum si in fata Curtii de Arbitraj Comercial International de pe langa Camera de Comert si Industrie a Romaniei.

De altfel, va asistam societatiile comerciale in activitatea curenta, va asistam in faza de lichidare, in cadrul procedurii de faliment, de altfel, putem fi avocatul dvs. in calitate de creditori ai unei societati falimentare.

Va putem asista la negocieri pentru incheierea unor Contracte civile sau comerciale, precum si in cazul concilierilor Contractelor comerciale si va putem fi alaturi la orice intalnire cu partenerul dvs. de afaceri.



De asemenea, clientul trebuie sa fie informat ca, daca este cazul, putem forma o echipa care se poate canaliza pe:

Redactare contracte. Aceasta echipa a acumulat experienta semnificativa in redactarea aproape a oricarui tip de contracte de afaceri si in intelegerea nevoilor clientilor romani ca si straini, incluzand o mare varietate de contracte de servicii, contracte complexe de vanzari (vanzari angro, vanzari cu amanuntul, etc.), distributii si francize, furnizari/aprovizionari, contracte de transport, contracte in marketing, media si publicitate, sponsorizari, cercetare si dezvoltare, transferuri de bunuri, transfer de tehnologie, finantari, contracte de imprumut, recunoastere de datorii, concesionari, leasing, constructii, contracte de inchiriere si comodat, know – how, IT, contracte de training si consultanta etc.

1. Redactare actiuni judecatoresti - civile, comerciale si penale.

2. Recuperare debite si/sau bunuri.

3. Executare debitori.

4. Reprezentare in fata executorilor judecatoresti.

5. Constituire dosare de executare debitori.

6. Demersuri si precizari juridice.

7. Obtinere de situatii juridice.

8. Gasirea de solutii legale pentru executarea optima si in timp a sarcinilor atribuite.

9. Proceduri de drept societar, inclusiv in fata Registrului Comertuilui Bucuresti si Ilfov.

10. Efectuarea procedurilor cerute de lege in fata unor institutii si autoritati publice.

11. Reprezentarea intereselor societatii in fata notarului, autoritatilor si institutiilor publice.

12. Analizarea contractelor existente intre societate si furnizori - clienti si adaptarea lor conform legislatiei comerciale si civile si intereselor societatii.

13. Solutionarea problemelor aparute in activitatea societatii din punct de vedere legal.

14. Redactari cereri de chemare in judecata, intampinari, plangeri conventionale, plangeri penale, convocari la conciliere, memorii, sesizari, adrese, etc.

15. Gestionarea documentelor cu caracter juridic.

16. Redactare corespondenta comerciala, de acte co continut juridic, norificari, somatii, contracte civile si comerciale.

17. Obtinere autorizatii necesare functionarii societatii.

18. Instante – Judecatorii, Tribunal, Curtea de Apel, Curtea Suprema: depuneri cereri: punere - repunere pe rol, cerere in anulare, cereri recurs, intampinari, etc.

19. Registrul Comertului – Societati Comerciale: constituiri, modificari, dizolvari, radieri, autorizari, etc.

20. Camera de Munca Ilfov: contracte de munca pentru straini, premis de munca si de sedere, adeverinte medicale, etc.

21. Poilitia Rutiera: inmatriculari masini pentru persoane fizice si juridice, radieri, etc.



Roxana Navroschi

Consilier juridic

Tel: 0755062899

E-mail: office@servicii-jurist.eu

roxana.navroschi@gmail.com

[ link extern ] /

[ link extern ]
Răspuns la discuția Nedreptate.
Buna, Radu... Imi cer scuze ca iti raspund atat de tarziu, dar am fost prinsa cu trebaba la birou. Am reusit inca din primul an de facultate sa ma angajez la un Cabinet de Avocatura, si sincer sunt mandra ca am reusit, desi nu am notiuni vaste in domeniul juridic. Vreau sa-ti multumesc pentru sfatul dat si crede-ma ca am sa-l i-au in considerare. Mai vb. :)
Răspuns la discuția Nedreptate.
Iti multumesc Radu Adrian pentru sfatul dat. Nu asta am vrut sa se inteleaga din ceea ce am scris, ci faptul ca o s-o fac cu pasiune meseria pe care am sa mi-a aleg, ci faptul ca eu nu am sa fac greseala ca un infractor sa scape "basma curata", din cauza unui judecator care nu judeca cum ar trebui, cum spune legea. Te rog, spune-mi, poate tu ai mai multa experienta decat mine: cum poate un judecator sa lase in libertate niste persoane, care au incalcat legea, si nu vb aici de o simpla infractiune, ci de mai multe. Viol, vatamare corporala grava, talharie, etc...Si pe deasupra si recidivisti. Legea spune ca nu poti lasa in libertate o persoana care a savarsit mai multe infractiuni deodata si mai este si recidivist. Vezi, si justitia face greseli, dar nu se poate sa o faca asa de mare. Ce ar trebui eu sa fac in acest caz? Si mai ales ca nu am fost citata. Chiar daca nu stau la adresa din buletin, le-am dat adresa de unde stateam atunci si 2 numere de telefon, si tot nu m-a contactat nimeni. Nu am bani sa inaintez un proces, ca as fi facut-o.
. Tot ce vreau este sa-i vad dupa gratii pentru multa vreme de acum incolo.
Răspuns la discuția Nedreptate.
Iti multumesc Radu Adrian pentru sfatul dat. Nu asta am vrut sa se inteleaga din ceea ce am scris, ci faptul ca o s-o fac cu pasiune meseria pe care am sa mi-a aleg, ci faptul ca eu nu am sa fac greseala ca un infractor sa scape "basma curata", din cauza unui judecator care nu judeca cum ar trebui, cum spune legea. Te rog, spune-mi, poate tu ai mai multa experienta decat mine: cum poate un judecator sa lase in libertate niste persoane, care au incalcat legea, si nu vb aici de o simpla infractiune, ci de mai multe. Viol, vatamare corporala grava, talharie, etc...Si pe deasupra si recidivisti. Legea spune ca nu poti lasa in libertate o persoana care a savarsit mai multe infractiuni deodata si mai este si recidivist. Vezi, si justitia face greseli, dar nu se poate sa o faca asa de mare. Ce ar trebui eu sa fac in acest caz? Si mai ales ca nu am fost citata. Chiar daca nu stau la adresa din buletin, le-am dat adresa de unde stateam atunci si 2 numere de telefon, si tot nu m-a contactat nimeni. Nu am bani sa inaintez un proces, ca as fi facut-o.
. Tot ce vreau este sa-i vad dupa gratii pentru multa vreme de acum incolo.
Discuție Nedreptate.
Stiu ca sunt doar o studenta, care tocmai a absolvit anul I, dar am sperante ca dupa ce voi termina Dreptul, sa pot deveni judecator. Poate nu intereseaza pe nimeni, dar aceasta decizie de a da la Drept si de a deveni judecator, am luat-o in urma faptului ca acum 2 ani am fost jefuita in fata blocului meu, la 50m. de scara si nimeni nu a facut nimic. Nu asta e important, ci faptul ca "judecatorul", caruia ia revenit cazul, i-a eliberat conditionat pe cei 5 frati-tigani, pe motiv ca nu reprezinta pericol social, desi aveau atunci 15 dosare, din care un viol si o vatamare corporala grava. Am fost si m-am interesat ce s-a mai intamplat cu ei, dar nimeni nu imi spune nimic, desi am acest drept in calitate de parte vatamata, si mai ales ca nu am fost citata niciodata. Am aflat doar ca unul dintre ei este acuzat si inchis pentru "abuz de incredere", conform art. 213/ C.p. Asta m-a facut pe mine sa dau la drept. Sunt sigura ca atunci cand voi fi judecator (daca imi ajuta Dumnezeu; sunt constienta ca va f.f.f.f. greu), nu voi face aceasta greseala. Acum, sunt inversunata, chiar si dupa 2 ani-aproape. Dar nu doresc nimanui, nici celui mai MARE dusman al meu, sa intoarca capul si sa-i fie teama de persoana care trece pe langa el, sa-i fie teama sa mearga seara pe strada. Va multumesc ca mi-ati ascultat "teama" de nedreptate.