avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate doriacristina

Activitate doriacristina

Discuție Stampila 2015
Nu mai exista obligativitatea utilizarii stampilei sau nu e definitiv inca acest lucru?
Saptamana viitoare voi incheia niste contracte de munca, de exemplu.

Multumesc.
Răspuns la discuția Reintoarcere dupa CIC
Multumesc frumos de ajutor.
Care este durata atunci? Imi puteti da niste lamuriri si in acest sens, va rog frumos?

Inca o data, multumiri.
Buna ziua,

daca o angajata isi da demisia de la locul actual de munca la final de CIC si se angajeaza la o alta firma, aceasta (firma noua) are interdictia legala de a o concedia pentru 6 luni?

Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu risc maternal
Multumesc!!
Buna ziua

Imi puteti spune, va rog, cine (ce fel de medic) trebuie sa emita concediul de risc maternal si in baza caror acte?

Multumesc!
Răspuns la discuția Schimbul 2
Multumesc!!
Discuție Schimbul 2
Exista vreo restrictie legala daca doresc sa angajez pe cineva care sa lucreze de la ora 13 la ora 22 (o ora pauza masa).
Stiu ca nu intra la munca de noapte insa ma intreb daca sunt alte restrictii de care trebuie sa tin cont.

Multumesc!
Răspuns la discuția CIC - tata
Multumesc!
Discuție CIC - tata
Buna ziua

As dori sa intreb daca este posibil ca mama sa stea in CIC timp de 1 an, sa se intoarca la munca iar apoi sa solicite tatal CIC pentru inca 1 an, in conditiile in care ambii indeplinesc conditiile de stagiu, etc.

Si o alta situatie: mama are CIC pentru 1 an, cere apoi concediu fara plata pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. In acest caz, tata mai poate solicita CIC?

Multumesc,

M-am tot luptat si eu cu problema asta ca angajator.

In cele din urma am solicitat un raspuns (luna trecuta chiar) la Ministerul Muncii si mi s-a raspuns ca aplicarea directivei europene este obligatorie deci sa acord concediu de odihna si pentru perioada de medical.

Mi s-au dat mai multe argumente pe care bucuroasa le-as impartasi cu d-voastra insa am un pdf si nu am cum sa fac copy paste din el aici. Eventual, daca imi spune cineva despre o posibilitate de a atasa raspunsul primit.

Deci, eu actionez de-acum incolo conform raspunsului primit.