avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate iorgalaurentiu

Activitate iorgalaurentiu

sentinta a ramas definitiva si irevocabila pe data de 14.11.2011
pai de ce am mai primit astazi decizia "v-a fost anulat dreptul de a conduce autovehicule incepand cu data de 17.10.2012" , sa fie vreo greseala de redactare
Pe data de 14 decembrie 2011 am primit sentinta de un an cu suspendare si anularea permisului de conducere. La data respectiva am postat aici pe forum sentinta primita si am primit lamuririle necesare :"În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002, în condiţiile art. 3201 alin. 7 C.p.p., condamnă pe inculpatul I E L pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, la pedeapsa de 1 an închisoare. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71 rap. la art. 64 lit. a şi b Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 81 şi 82 C. pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani, termen de încercare. În baza art. 71 alin. 5 C. pen. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 C. pen., privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare. În baza art. 191 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul să plătească statului suma de 250 lei, cheltuieli judiciare, din care suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, urmează a fi avansată către Baroul Argeş din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare."

Am asteptat sa treaca perioada de un an ca sa pot da iar de permis ( adica dupa 14 dec. 2012 ), astazi am primit un plic de la IPJ Arges - Serviciul Rutier in care ma instiintau urmatoarele: " Va facem cunoscut ca in baza sentintei penale nr 189 ramasa definitiva si irevocabila la data de 14.12.2011 si a prev ederilor art. 114 din O.U.G. nr 195/2002 republicata, v-a fost anulat dreptul de a conduce autovehicule incepand cu data de 17.10.2012.
In cazul in care, sunteti depistat conducand autovehiculul pe drumurile publice, in conformitate cu prevederile art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr 195/2002 republicata, fapta dumneavoastra constituie infractiune la regimul circulatiei."

Sincer, nu mai inteleg nimic , mi-a fost anulat dreptul de a conduce toata viata sau deabia din data de 17.10.2012 trebuie sa mai astept inca un an ca sa pot da de permis iar.
Va rog sa ma lamuriti.
Buna ziua
Astazi am primit pronuntarea dosarului si nu am inteles in totalitate verdictul.
Aceasta este hotararea:

"În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002, în condiţiile art. 3201 alin. 7 C.p.p., condamnă pe inculpatul I E L pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, la pedeapsa de 1 an închisoare. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71 rap. la art. 64 lit. a şi b Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 81 şi 82 C. pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani, termen de încercare. În baza art. 71 alin. 5 C. pen. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 C. pen., privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare. În baza art. 191 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul să plătească statului suma de 250 lei, cheltuieli judiciare, din care suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, urmează a fi avansată către Baroul Argeş din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare."

Puteti sa ma ajutati sa-mi explicati mai exact, pe intelesul tuturor.
Dreptul de a da de permis din nou este dupa 3 ani din data de azi sau din data de cand am fost oprit de politie

Va multumesc