avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate lord1

Activitate lord1

Buna ziua. Si atunci de unde il pot solicita pentru a il contesta? La politie il aveau dar au zis ca nu mi-l pot da in mana ca are un anumit traseu. Mi-au zis sa il cer la judecatorie, am sunat si mi-au spus ca nu

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Când se merge ls DITL este deja ceasul.al doisprezecelea,amenda nu a fost platita se trimite pv la organul fiscal pt punere în executare.In general la DITL ajung cei care se trezesc ca au un debit de plata provenit dintr o amenda neplatita și nu știau din varii motive de existenta PV prin care au fost sancționați..


Daca nu va pricepeti deloc de ce scrieti si induceti in eroare? Forumul asta trebuie sa fie de ajutor dar imi dau seama ca parerile sunt mai mult decat...

Se trimite in plic cu confirmare, daca nu se preia se va afisa pe geamul sau usa domiciliului/blocului. Se face cerere catre DITL cred pentru eliberare copie PV aici trebuie sa ma lamuresc



latka a scris:

De obicei se trimite in plic, la oficiul postal de care apartineti. Nu vi se elibereaza alta copie.

Buna ziua, unde pot solicita o copie a unei amenzi date de politie? A procesului verbal? Nu sunt la domiciliu sa il primesc si va fi lipit pe geamul blocului am inteles, doresc eliberarea unei copii.
Mai exact, am vazut ca Titlul executoriu european se aplica doar cauzelor civile si comerciale, intrebarea este: daunele morale si materiale acordate pentru constituirea ca parte civila in procesul penal au aplicabilitate? Multumesc.
Buna ziua,

Sunt parte vatamata intr-un proces de loviri si alte violente, hotararea fiind definitiva si executorie. Deja am incercat de 2 ori sa execut persoana respectiva in Romania, dar nu detine nimic aici pe numele ei si au trecut cam 8 ani de la incheierea procesului, m-am saturat de asteptat. Problema este ca acea persoana este plecata in Anglia, acolo avand un job si masina personala, cel mai probabil inmatriculata pe numele sau pentru ca nu are alte rude stabilite acolo. Pot face ceva in acest sens incat sa il pot executa silit?
Răspuns la discuția Sprayul paralizant sau cu piper.
Daca il dai asa cum trebuie e foarte eficient, Am primit unul cand eram mic de la o fata si pe langa ca nu vedeam nimic, m-am si sufocat vreo 5 minute. Plus ca te arde fata o zi intreaga, nici nu poti sa o tii pe perna. Am mai vazut pe cineva care a primit un jet pe abdomen din joaca si s-a iritat tot, s-a facut ca racul. Deci daca il aplici cum trebuie sigur iti scoti din lupta adversarul, fii fara griji.
Răspuns la discuția Sprayul paralizant sau cu piper.
Spray-ul cu piper/lacrimogen se cumpara fara nici un act la magazinele specializate, ca si cum ai cumpara paine. Legea nu stiu ce spune, dar asa se vinde ti-o zic sigur pt ca am cumparat de la doua magazine in acest fel.
Multumesc pentru raspunsuri. Daca mai exista pareri astept. Sarbatori fericite !
Multumesc de raspuns. Poate cineva sa imi raspunda mai concret la cele doua intrebari?1. Mai exact cum trebuie sa procedez ca sa cer schimbarea incadrarii juridice? 2.Ca si exemplu pt daune sa cer 7000 ron daune materiale (ca si in cazul din linkul de mai sus de la ps, unde s-a aprobat) si 5000 ron daune morale ar fi mult/putin din punct de vedere obiectiv?
Buna ziua. As dori sa va intreb in cazul in care certificatul medico legal spune : fractura coronara 1.1,2.1,1.2 (cei 3 dinti din fata sus) , fractura coroana de invelis 4.5 (e vorba de un molar care era imbracat), fractura de piramida nazala cu minima deplasare, excoriatie, echimoze, hematom epicranian, plagi contuze, comotie cerebrala anamnestica.Necesita 15-16 zile de ingrijiri medicale pt vindecare. Procurorul a facut incadrarea pe lovire si alte violente. Sunt parte vatamata ,m-am constituit parte civila in procesul penal, prima infatisare a avut loc dar s-a amanat la cererea invinuitului. Agresiunea a avut loc noaptea de catre 2 indivizi, ambii au recunoscut, unul din ei a decedat, decesul acestuia nu are nici o legatura cu incidentul (a omorat o prostituata si s-a sinucis). Mentionez ca cel cu care ma judec nu are antecedente si pe el l-am invinuit de ruperea dintilor si a nasului, iar eu nu am lovit. Exista certificatul medico-legal, martori - 2 apartinand familiei mele si un agent de paza, plangerea prealabila si recunoasterea faptei de catre invinuiti,deci toate favorabile mie. Stiu ca depinde de instanta de judecata, dar as putea reusi sa schimb incadrarea juridica in slutire, respectiv vatamare corporala grava si daca da cum procedez, ii cer acest lucru judecatorului pe cale verbala?

A doua intrebare ar fi ce daune morale si materiale ar fi ok sa cer? Facturi am pentru refacerea protetica a celor 3 dinti in valoare de 1500 ron, lucrare care am facut-o la un medic stomatolog prieten de familie, deci implicit mult mai ieftin. As dori sa cer o suma mai mare in vederea refacerii dintilor intr-un material de calitate sporita, care sa suplineasca calitativ pe cei naturali, nu stiu daca se aproba.Ce parere aveti? Multumesc anticipat.

PS: un exemplu similar am gasit aici : [ link extern ]