Forum Discuţii juridice Executare silită Daune morale si materiale executate in alt stat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Daune morale si materiale executate in alt stat european

Buna ziua,

Sunt parte vatamata intr-un proces de loviri si alte violente, hotararea fiind definitiva si executorie. Deja am incercat de 2 ori sa execut persoana respectiva in Romania, dar nu detine nimic aici pe numele ei si au trecut cam 8 ani de la incheierea procesului, m-am saturat de asteptat. Problema este ca acea persoana este plecata in Anglia, acolo avand un job si masina personala, cel mai probabil inmatriculata pe numele sau pentru ca nu are alte rude stabilite acolo. Pot face ceva in acest sens incat sa il pot executa silit?
Mai exact, am vazut ca Titlul executoriu european se aplica doar cauzelor civile si comerciale, intrebarea este: daunele morale si materiale acordate pentru constituirea ca parte civila in procesul penal au aplicabilitate? Multumesc.