Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune morale si materiale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune morale si materiale

dupa un proces penal partea vatamata poate merge in instanta civila pentru daune morale si materiale??
Partea vatamata are dreptul,potrivit procedurii penale,de a se constitui parte civila in procesul penal ,solicitand aceste daune.
Daca aceste daune nu au fost solicitate in instanta penala si daca aceasta instanta nu s-a pronuntat cu privire la ele, da poate merge in instanta civila
s a constituit parte civila in procesul penal

suntem in recurs

nu e multumit de cat a obtinut daune si avocatul a cerut continuarea procesului pe parte civila

sincer nu am inteles exact

eu va rog sa mi explicati ce mai poate face partea vatamata dupa solutionarea recursului loviri si alte violente.
Va puteti adresa instantei civile si daca prejudiciul nu a fost integral recuperat in cadrul actiunii civile din procesul penal.Sigur, facand dovada acestui prejudiciu.
cred ca nu ati inteles ce v am zis eu