avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune morale si materiale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune morale si materiale

dupa un proces penal partea vatamata poate merge in instanta civila pentru daune morale si materiale??
Cel mai recent răspuns: cercetasa , utilizator 15:03, 29 Decembrie 2010
Partea vatamata are dreptul,potrivit procedurii penale,de a se constitui parte civila in procesul penal ,solicitand aceste daune.
Daca aceste daune nu au fost solicitate in instanta penala si daca aceasta instanta nu s-a pronuntat cu privire la ele, da poate merge in instanta civila
s a constituit parte civila in procesul penal

suntem in recurs

nu e multumit de cat a obtinut daune si avocatul a cerut continuarea procesului pe parte civila

sincer nu am inteles exact


eu va rog sa mi explicati ce mai poate face partea vatamata dupa solutionarea recursului loviri si alte violente.
Va puteti adresa instantei civile si daca prejudiciul nu a fost integral recuperat in cadrul actiunii civile din procesul penal.Sigur, facand dovada acestui prejudiciu.
cred ca nu ati inteles ce v am zis eu

Alte discuții în legătură

Suspendare loviri si alte violente cercetasa cercetasa pentru loviri si alte violente pedeapsa de 3 luni cu suspendare si 3000 lei despagubiri morale si 300 lei despagubiri materiale poate fi considerata o ... (vezi toată discuția)
8-9 zile ingrijiri medicale gaitanauras gaitanauras ma numesc adrian si am o problema delicata , va rog sa ma ajutati cu raspuns; ... (vezi toată discuția)
Loviri si alte violente cercetasa cercetasa cai legale ale unui proces cu aceasta speta ? atat pentru inculpat cat si pentru partea vatamata? (vezi toată discuția)