Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendare loviri si alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendare loviri si alte violente

pentru loviri si alte violente pedeapsa de 3 luni cu suspendare si 3000 lei despagubiri morale si 300 lei despagubiri materiale poate fi considerata o pedeapsa exagerata sau o pedeapsa minima?

va intreb dearece am facut recurs si nu stiu ce s ar putea intampla .

Depinde pe care dintre alineate este condamnarea.Daca discutam de art.180 al.2 c.p. atunci pedeapsa este cea minima prevazuta de lege.
In recurs exista posibilitatea retinerii cirecumstantelor atenunante ,daca exista si coborarea pedepsei sub minimul special prevazut de lege sau in cazul respingerii recursului pedeapsa va ramane aceeasi.
Pe latura civila aceeasi situatie, acestea pot fi reduse sau vor ramane la acelasi cuantum.Depinde de probele adminstrate la fond si de motivele de recurs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
E suficienta, desi putin cam mare, de obicei se apli8ca amenda
in temeiul art. 18, ind 1
Nu vi se va putea agrava situatia in recurs, astfel e o decizie buna, poate reusiti pe latura civila sa mai scadeti din despagubiri, dar este posibil si pe latura penala sa se aplice o pedeapsa mai blanda.
da este art.180 al..2 c.p.

deci din cate inteleg eu sunt sanse sa se reduca din pedeapsa daca se accepta recursul.

deocamdata nu am primit citatie

pentru recurs am depus cerere pe 31 mai

cand primim citatie??

daca este respins recursul ce cai de atac mai avem?

va multumesc pentru raspuns.
Sunt sanse sa se reduca dupa cum sunt sanse sa ramana aceeasi pedeapsa. Recursul este ultima cale ordinara de atac.