Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs penal

de obicei la recursul la tribunal se mentine aceeasi solutie data de judecatorie????
DEPINDE TOCMAI DE ACEEA ESTE SI UN RECURS DECIZIA CARE URMEAZA CA URMARE A UNUI RECURS POATE FI ACEEASI CA CEA DE PE JUDECATORIE SAU POATE FI TOTAL DIFERITA ACEST LUCRU DIFERA DE LA CAZ LA CAZ
depinde de circumstantele exacte ale cauzei respective. Si in recurs pot surveni modificari semnificative!
daca partii vatamate nu i convin despagubirile ma poate actiona in instanta pe partea civila pt. a obtine mai multe daune??????? chiar daca voi obtine o hotarare definitiva in penal?

cum e legea ??
va multumesc
Da,partea civila,poate introduce recurs pe cuantumul despagubirilor civile,daca sunt motive legale si temeinice sau daca considera acest lucru,in raport de proatoriile administrate..
Instanta de recurs ,va analiza probatoriile administrate de instanta de fond si in functie de acestea va decide daca sentinta pe acest aspect(al laturii civile) este legala si temeinica
:offtopic:
@ zamfir _cristian, scrierea cu majuscule contravine regulamentului de postare. Va multumesc .