Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă vatamare corporala
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

vatamare corporala

ce sentinte s au dat in vatamare corporala cu CML 24 zile ingrijiri medicale

in ce suma se pot obtine daune morale si materiale.
Depinde de speta, de probele administrate, de aprecierea instantei, de individualizarea pedepsei,etc. Sunt in general pedepse cu suspendare.
Pe latura civila este si mai mult de comentat. Conteaza mult , daca mai are nevoie in continuare de ingrijiri sau de recuperare, daca a avut o meserie sau o activitate sportiva de performanta, daca mai are in ingrjire si alte persoane, etc.
Daunele morale nu sunt cuantificabile,mai ales daca acestea sunt solicitate ca urmare a unei suferinte cauzate,astfel ca partea solicita suma,iar instanta va aprecia asupra acesteia.
Depinde de probele administrate, de aprecierea instantei, de individualizarea pedepsei,etc. Sunt dau pedepse cu suspendare. Referitor la daunele materiale si morale, acestea trebuie demonstrate cu documente si martori.
Succes!
o eventuala impacare cu partea vatamata ce ar insemna???

ce suma l ar multumi in conditiile in care el cere pentru un nas rupt 50 000 ron din care 10000 chelt. medicale si 40 000 ron daune morale si materiale.

In cazul impacarii partilor in cazul infractiunii prev. de art.181 cp., este inlaturata raspunderea penala, impacarea producandu-si efectele si in cazul in care actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu.
In ceea ce priveste suma care ar multumi partea vatamata este evident ca numai discutand cu aceasta veti afla.
Oricum trebuie sa stiti ca simpla solicitare a daunelor materiale si morale nu echivaleaza cu acordarea lor, astfel ca este necesara administrarea unor probe temeinice in acest sens.
Nu sunt prevazute de lege cuantumuri minimale sau maximale de acordare ale acestor despagubiri, ci in functie de probele administrate se stabileste cuantumul ce urmeaza a fi acordat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat