avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala

pt. vatamare corporala cu CML DE 24 ZILE se poate acorda amenda penala??????

care ar putea fi suma???????

cheltuielile de judecata la un proces de 8 luni la ce suma ar putea ajunge pentru inculpat.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:22, 16 Aprilie 2010
Art. 181 cod penal nu prevede aplicarea amenzii ca pedeapsa.
In ceea ce priveste cheltuielile de judecata acestea se refera la cheltuielile efectuate cu procesul, onorariu avocat, cheltuieli de transport, etc., insa partea vatamata se poate constitui parte civila, adica poate avea anumite pretentii banesti, constand in daune morale care sunt la aprecierea sa si a judecatorului, atunci cand le admite si in ce cuantum, dar si daune materiale, respectiv cheltuieli pe care le-a efectuat datorita vatamarii.
Fiind vorba despre infractiunea de vatamare corporala,prev.de art.181 c.pen,pedeapsa stipulata in codul penal pentru astfel de fapte,fiind de la 6 luni la 5 ani inhisoare.
Aceasta infractiune nu este sanctionata in mod alternativ si cu amenda penala.
Chelltuielile de judecata nu se stabilesc in functie de durata procesului,ele se stabilesc avand in vedere cele mentionate de distinsa dna.avocat
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
Radu Gabrian, Mediator
si totusi d.av. a mea mi a spus ca e posibil sa mi dea amenda penala si despagubiri sau suspendare si despagubiri.

si daca nu vreau sa mi afecteze cazierul mai exista varianta de a ma impaca cu partea vatamata.

acesta fiind parte civila imi cerea 50 000 ron pt. nas rupt.

acum vrea sa se impace cu mine vrand numa 1000 euro.

nu stiu ce sa fac????? cum o fi mai bine sa scap de acest nebun.
cercetasa a scris:

si totusi d.av. a mea mi a spus ca e posibil sa mi dea amenda penala si despagubiri sau suspendare si despagubiri.

si daca nu vreau sa mi afecteze cazierul mai exista varianta de a ma impaca cu partea vatamata.

acesta fiind parte civila imi cerea 50 000 ron pt. nas rupt.

acum vrea sa se impace cu mine vrand numa 1000 euro.

nu stiu ce sa fac????? cum o fi mai bine sa scap de acest nebun.



Inseamna ca ati fost indusa in eroare.
Pentru o mai buna lamurire a situatiei,citit singura prevederile din codul penal si astfel veti constata acelasi lucru.
Daca aceasta v-a spus avocatul,atunci ar fi bine sa reziliati contractul cu acesta si sa angajati un alt avocat,existand,in raport cu cele relatate de dvs.,doua situatii clare,ori nu stie,ori este de rea credinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala cercetasa cercetasa ce sentinte s au dat in vatamare corporala cu CML 24 zile ingrijiri medicale in ce suma se pot obtine daune morale si materiale. (vezi toată discuția)
Recurs cercetasa cercetasa am un proces in care sunt inculpat - vatamare corporala . procesul este pe fond inca nu sa dat sentinta. care este procedura dupa ce s a dat sentinta la ... (vezi toată discuția)
Vatamarea corporala din culpa a 6 persoane nikolos nikolos in urma unui accident rutier in care mi-am recunoscut vina a decedat colegul meu si vatamarea corporala grava din culpa din care 6 persoane au depus plingere 5 ... (vezi toată discuția)